Nowy numer 3/2021 Archiwum

Do czego Pan Bóg nas stworzył?

– Małżeństwo chrześcijańskie jest nierozerwalne. To sakrament, który opiera się nie tylko na wzajemnej wierności żony i męża, ale przede wszystkim na wierności Jezusa Chrystusa wobec Kościoła – mówił w Lubinie ordynariusz legnicki.

Kolejny, czwarty wykład otwarty bp. Zbigniewa Kiernikowskiego z cyklu „Wiara i życie” odbył się w środę 26 kwietnia w sali teatralnej pod kościołem św. Jana Bosko w Lubinie. Ordynariusz poruszył na nim kwestię małżeństwa jako sakramentu nierozerwalnego w świetle adhortacji „Amoris Laetitia”.

– Musimy na to patrzeć, jak na coś, co urzeczywistnia związek Chrystusa z Kościołem – mówił biskup. – My dziś w Kościele potrzebujemy najbardziej wtajemniczenia chrześcijańskiego, wprowadzenia w życie chrześcijańskie. Jeśli osoby w związkach niesakramentalnych miałyby przystępować do Komunii św., to pierwszorzędnym problemem nie jest to, czy im na to pozwolić, czy nie, ale czy to, co wyraża Eucharystia, a więc Komunia, jedność, jest dla nich wzorem życia na podobieństwo relacji Chrystusa i Kościoła – mówił bp Kiernikowski. Ordynariusz legnicki zaznaczył, że z każdej niewierności małżonkowie mogą się wyspowiadać i następnie przystąpić do Komunii św. pod warunkiem gotowości zerwania z grzechem. Tego nie można powiedzieć o tych, którzy nie będąc związani sakramentem, żyją „more uxorio”. Zwrócił uwagę, że przyjęcie Ciała Chrystusa to typ komunii chrzcielnej, w której ktoś „trzymając się Jezusa Chrystusa, wchodzi w gotowość tracenia siebie ze względu na współmałżonka, który czasem jest trudny, i przeżywania z nim małżeństwa. – Małżeństwo chrześcijańskie jest urzeczywistnieniem relacji Jezusa Chrystusa do Kościoła-oblubienicy. Kościół jest grzeszny, ale Chrystus się go nie wyrzeka – zaznaczył ordynariusz. Dalej hierarcha mówił m.in. o logice związku sakramentalnego i posłuszeństwie w Kościele, a następnie wrócił do adhortacji „Amoris laetitia”. – Czy zatem może być dopuszczona do Komunii św. osoba, która całym swoim życiem odchodzi od Chrystusa? – pytał. Podkreślił, że problem jest bardzo poważny. – Nie wiem, jak to się będzie dalej rozwijać. Ja widzę jedną możliwość: musimy sobie zdać sprawę z tego, kim jest człowiek i do czego go Pan Bóg stworzył. Stworzył kobietę i mężczyznę, aby w swojej różnorodności tworzyli jedno. Żeby tworzyli wspólnotę nierozerwalną. To ma być relacja bezwarunkowej miłości. Takiej, jaką Chrystus umiłował Kościół – podsumował bp Kiernikowski. Wprowadzenie do prelekcji wygłosił dr Zbigniew Rudnicki, członek Rady Katolików Świeckich przy Biskupie Legnickim. Kolejny wykład bp Zbigniewa Kiernikowskiego z cyklu „Wiara i życie” zaplanowano na 9 maja (środa) w uzdrowisku Cieplice (Jelenia Góra).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama