Nowy numer 50/2019 Archiwum

Małżeństwo to relacja bezwarunkowej miłości

- Małżeństwo chrześcijańskie jest nierozerwalne. Jest sakramentem, który nie opiera się tylko na wzajemnej wierności żony i męża, ale przede wszystkim na wierności Jezusa Chrystusa wobec Kościoła - mówił w Lubinie ordynariusz legnicki.

Dalej ordynariusz legnicki dodawał, że z każdej niewierności małżonkowie mogą się wyspowiadać i następnie przystąpić do Komunii św., pod warunkiem gotowości zerwania z grzechem.

Tego nie można powiedzieć o tych, którzy nie będąc związani sakramentem, żyją „more uxorio”. Zwrócił uwagę, że przyjęcie Ciała Chrystusa to typ komunii chrzcielnej, w której ktoś, „trzymając się Jezusa Chrystusa, wchodzi w gotowość tracenia siebie ze względu na współmałżonka, który czasem jest trudny, i przeżywać z nim małżeństwo”.

- Małżeństwo chrześcijańskie jest urzeczywistnieniem relacji Jezusa Chrystusa do Kościoła-Oblubienicy. Kościół jest grzeszny, ale Chrystus się go nie wyrzeka - zaznaczył ordynariusz.

Dalej hierarcha mówił m. in. o logice związku sakramentalnego i posłuszeństwie w Kościele, a następnie wrócił do adhortacji „Amoris Laetitia”.

- Czy zatem może być dopuszczona do Komunii św. osoba, która całym swoim życiem odchodzi od Chrystusa? - pytał ordynariusz legnicki. 

I dodawał: - Problem jest bardzo poważny. Nie wiem, jak to się będzie dalej rozwijać. Ja widzę jedną możliwość - musimy sobie zdać sprawę z tego, kim jest człowiek i do czego Pan Bóg go stworzył. Stworzył kobietę i mężczyznę, aby w swojej różnorodności tworzyli jedno. Żeby ich dwoje tworzyło wspólnotę nierozerwalną. To ma być relacja bezwarunkowej miłości. Takiej, jaką Chrystus umiłował Kościół - podsumował bp Kiernikowski.

Środowe spotkanie w par. św. Jana Bosko poprzedziła wizyta w tym miejscu ks. prof. Pawła Bortkiewicza, gościa „Salezjańskiego kociołka kultury”, który także mówił o adhortacji „Amoris Laetitia”. Obu wykładów na ten temat wysłuchało w sumie ponad 150 osób. 

Kolejny wykład bp Zbigniewa Kiernikowskiego z cyklu „Wiara i życie" zaplanowano na 9 maja w Uzdrowisku Cieplice w Jeleniej Górze.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama