Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia!

To czwarte dziecko uratowane w Legnicy.

Wieczorem 24 kwietnia w oknie życia znajdującym się przy ul. Poselskiej w Legnicy zadzwonił dzwonek alarmowy. Dyżurująca pielęgniarka znalazła w nim kilkudniową dziewczynkę.

W ciągu kilku minut zostały powiadomione odpowiednie służby, w tym pogotowie ratunkowe, które zabrało niemowlę do szpitala na obserwację.

- Bardzo się cieszymy, że okno życia dało nadzieję kolejnemu dziecku - mówi ks. Artur Trela, dyrektor ZOL "Samarytanin", ośrodka, w którym znajduje się okno życia. - Za każdym razem jest to dla nas ogromne zaskoczenie. Od ostatniego takiego wydarzenia minęły 4 miesiące. Cieszymy się zwłaszcza w obliczu niedawnych doniesień medialnych o znalezieniu w Świdnicy na wysypisku śmieci martwego noworodka. Cieszymy się, że istnieje okno życia, które jest realną alternatywą dla osób, które czują, że z jakiegoś względu nie są w stanie wychować maleństwa.

Okno życia w Legnicy zostało otwarte 25 marca 2010 roku. Pierwszy chłopczyk został tam oddany w listopadzie 2011 r., drugi - w listopadzie 2012 roku. Trzecie dziecko trafiło tam 23 grudnia 2017 roku (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Istnienie takiej formy ratowania dzieci jest możliwe - co zawsze podkreślają pracownicy Caritas Diecezji Legnickiej - tylko dzięki współpracy pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę społeczną.

Konieczne jest porozumienie pomiędzy policją, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, szpitalem, a także sądem rodzinnym. Przyjęcie dziecka do okna rozpoczyna bowiem bardzo długą i żmudną procedurę szukania mu nowego domu.

Dobrze, jeżeli pozostawione dzieci są czyste i nakarmione oraz kiedy na ich ciele nie ma znamion przemocy. Policja nie musi wówczas z urzędu rozpoczynać śledztwa w poszukiwaniu rodziców. 
W komunikatach o oknach życia zawsze podkreślane jest zachowanie całkowitej anonimowości, jaka jest gwarantowana rodzicom pozostawionych dzieci

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy