Mariaż pieniędzy i geniuszu

Gdyby nie on, Czocha i Grodziec - jedne z najpiękniejszych polskich zamków - wyglądałyby zupełnie inaczej. Kto wie, może dziś straszyłyby z daleka swoimi ruinami?

Staraniem Stowarzyszenia „Zamek Czocha” jeszcze w tym roku do Polski zostanie sprowadzona wystawa dokumentująca życie i twórczość Bodo Ebhardta, niemieckiego architekta i historyka sztuki, twórcę przebudowy m.in. zamku Czocha do kształtu, jaki dziś podziwiamy. 

- Ebhardt projektował dla możnych i bogatych – wille, rezydencje ale przede wszystkim stare zamki, które dźwigał z ruin - informuje Janusz Skowroński, dyrektor Muzeum Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie, prezes Stowarzyszenia „Zamek Czocha”. (...)

- Przede wszystkim był zwolennikiem akcji szerokiego uświadamia właścicieli zamków, władz konserwatorskich i opinii publicznej znaczenia badań architektonicznych dla utrzymywania budowli w odpowiednim stanie. Studia Ebhardta nad europejskimi zamkami były nowatorskie i wytyczały nowe kierunki w architekturze zabytków - dodaje. (...)

W 1906 r. Ebhardt trafił do Grodźca, którego właściciel, Willybald von Dirksen (1852-1926), tajny radca w niemieckim MSZ był wielkim miłośnikiem sztuki średniowiecznej. Z jego polecenia i za jego pieniądze Ebhardt zajął się odbudową i rekonstrukcją zamku zgodnie z wypracowanymi przez siebie zasadami.

W tym samym roku Ernst Gütschow, bogaty przemysłowiec tytoniowy z Drezna,  kupił zamek Czocha od Bolka, ostatniego z łużyckiego rodu Űchtritzów, władającego zamkiem przez ostatnie trzy stulecia. Rok później, już pod kierunkiem Bodo Ebhardta, zaczęła się gruntowna przebudowa zamku. (...)

W 2015 roku członkowie Stowarzyszenia „Zamek Czocha” odwiedzili Braubach nad Renem, którego honorowym obywatelem Ebhardt został w 1909 r. Miasto przygotowywało się do jubileuszu 150-lecia urodzin architekta. Kilka tygodni później w ratuszu w Braubach otwarto wystawę poświęconą Ebhardtowi, aby następnie przenieść ją do Europejskiego  Instytutu  Zamków (EBI), mieszczącego się na zamku Philippsburg. (...)

Tę wystawę będzie można już niedługo zobaczyć w miastach diecezji legnickiej. Jakich? Czytaj w 18. numerze "Gościa Legnickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..