Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Będą stopnie - popłyną barki

Rząd chce zbudować na Odrze 29 nowych stopni wodnych, w tym pięć na terenie naszej diecezji. Ma to umożliwić całoroczną żeglugę towarową i pasażerską.

O planach budowy na Odrze 29 tego typu inwestycji poinformowano na początku kwietnia na konferencji w Szczecinie.. 

Specjalny dokument Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) przewiduje budowę w najbliższych latach 29 nowych stopni wodnych, w tym w okolicach Ścinawy, Rajczyna, Chełma, Chobieni i Orska. 

- Jeśli będą stopnie wodne, będzie wreszcie sens zadbać o rzekę, pogłębiać, odmulać - uważa Paweł Flunt, pracownik urzędu gminy w Ścinawie, regionalista.

Stopień wodny to rodzaj pionowego uskoku dna rzeki, tak obudowany i umocniony, aby chronił koryto rzeki przed działaniem spadającej wody.

Stopnie znacznie polepszają żeglowność rzeki. Ich przydatność polega także na tym, że statki czy barki mogą łatwiej pokonywać trasę pod prąd, w górę rzeki, wspinając się po niej bardziej „płasko”.

Przed wojną Odra pełna była barek pływających w obie strony. PRL zrujnował gospodarkę na Odrze. 

- Niedawno do Ścinawy przyszedł wieczorem statek wycieczkowy. Rano była panika, bo niebezpiecznie przechylił się w... mule - opowiada Paweł Flunt. A takie wypadki słabo rokują na rozwój turystyki, na który stawia to nadrzeczne miasto.

- Planujemy np. zakup statku turystycznego, wożącego dzieci na wyjazdy edukacyjne do Lubiąża. Stopień wodny umożliwiłby utrzymanie stałego poziomu wody w porcie - mówi P. Flunt. (...)

Mimo, że urzędnicy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pokazali na konferencji w Szczecinie projekt budowy nowych stopni wodnych, to nie ma jeszcze nawet wstępnego kosztorysu poszczególnych inwestycji, ani terminu ich budowy.

Wstępne szacunki nakładów inwestycyjnych oraz harmonogram prac na poszczególnych odcinkach mają być zawarte w programie modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Zakończenie prac nad programem jest planowane na przełom 2020 i 2021 r. (...)


Więcej na ten temat w najbliższym, 17. numerze "Gościa Legnickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy