Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Tutaj nie ma wagarów przejdź do galerii

Za nami kolejny zjazd pierwszego roku nauczania w ramach Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej.

Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. ks. Marka Adaszka zaczęła funkcjonować w listopadzie 2017 roku. Od tamtego czasu raz w miesiącu kilkadziesiąt osób gromadzi się w murach Wyższego Seminarium Duchownego i słucha konferencji specjalistów od m.in. liturgiki, duchowości, historii, muzyki.

Są to osoby pochodzące z kilkunastu miejscowości naszej diecezji i 26 parafii, m.in. Legnicy, Jawora, Jeleniej Góry czy Zgorzelca.

- Słuchaczy jest około 80. Są to osoby z różnych ruchów kościelnych, po prostu interesujące się liturgią. Wiem z diecezji siedleckiej, gdzie również istniała taka szkoła, że do dzisiaj jej absolwenci aktywnie bardzo uczestniczą w życiu swoich parafii. Treści przyswojone tutaj wpływają więc mocno na ich życie. Nie głosimy tylko teorii, ale jest tutaj mistagogia, czyli przeżycie doświadczenia wiary - mówi Irena Chłopowska DSL.

Na ostatnim zjeździe do słuchaczy mówił m.in. ks. dr. Krzysztof Wiśniewski (o obrzędach Komunii św. i obrzędach zakończenia) i ks. prof. Stanisław Araszczuk (o postawach i gestach w liturgii).

Na stronie Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej możemy zobaczyć konferencje śp. ks. Marka Adaszka, patrona szkoły. Na poniższym filmie tłumaczy, czym jest liturgia:

ks. Marek Adaszek mówi o liturgii - I Co to jest liturgia?
Diecezja Legnicka
Formacja w DSL, jak napisał biskup w dekrecie powołującym tę szkołę, jest skierowana do osób dorosłych, które na stałe mieszkają w parafii i są już zaangażowane w życie liturgiczne parafii lub też mają realną możliwość włączenia się w parafialny zespół liturgiczny. Mogą to być zarówno mężczyźni, jak i kobiety powyżej 20. roku życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy