Nowy numer 13/2024 Archiwum

O robotnikach przymusowych w Görlitz

Od wystawy fotograficznej przed dworcem kolejowym zacznie się pierwsza z całego cyklu wycieczek historycznych ulicami miasta nad Nysą Łużycką. Ciekawostką jest to, że będzie się ona odbywać na rowerach.

O ich losie robotników przymusowych przypomina projekt „Przeciw zapomnieniu – praca przymusowa w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu”, realizowany przez Stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen.

Tego samego, które opiekuje się terenem byłego niemieckiego stalagu (Stalag VIII A), który obecnie leży na terenie Zgorzelca.

Efektem dwuletniej pracy jest m.in. wydany przez stowarzyszenie plan miasta z zaznaczonymi miejscami pracy przymusowej. Plan jest dostępny w języku polskim, niemieckim i angielskim.

Stworzona została także strona internetowa poświęcona zagadnieniu pracy przymusowej w hitlerowskich Niemczech oraz opracowane plany oprowadzania tematycznego po mieście. Ale nie tylko. 

- Nasi wolontariusze przeprowadzili także dziesiątki rozmów ze świadkami historii - informuje dr Klara-Maeve O'Reilly, jedna z koordynatorek projektu. Jak dodaje, celem przypominania o nazistowskiej historii Gőrlitz jest m. in. zakorzenienie w pamięci zbiorowej mieszkańców miasta faktu obecności robotników przymusowych.

- Temu samemu ma służyć wystawa „Przeciw zapomnieniu - praca przymusowa w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu”, która niedługo zacznie być prezentowana w różnych miejscach Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec i którą będzie można obejrzeć do końca czerwca - mówi. 

Nie tylko na piechotę będzie można poznać historie robotników przymusowych nad Nysą Łużycka. Jako poszerzenie oferty oprowadzania po Starym Mieście projekt przewiduje oprowadzanie na rowerze.

- Obejmuje on swoim zasięgiem przede wszystkim miejsca przemysłowe, położone w południowej części miasta. Zakłady przemysłowe stanowiły bowiem, obok zakładów rzemieślniczych i gospodarstw prywatnych, główne miejsce pracy przymusowej - tłumaczy.

Uczestnicy poznawania historii na rowerze nie musza mieć własnego dwuśladu. Chętni mogą skorzystać z oferty Radflotte, która bezpłatnie je wypożycza na terenie całego miasta.

Projekt „Przeciw zapomnieniu - praca przymusowa w Görlitz w okresie narodowego socjalizmu” jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) oraz współpracy z Archiwum Miejskim w Görlitz i Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy