Nowy numer 42/2020 Archiwum

Paschalne odsłony listu

Ks. prof. Sławomir Stasiak o komunii słowa i rozwoju biblistyki w Polsce.

Jędrzej Rams: 15 kwietnia mamy Drugi Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Jak go świętujemy?

ks. Sławomir Stasiak: Rozdawane będą fragmenty z Listu do Rzymian z komentarzem z Księgi Przysłów. Każdy chętny dostanie jeden do osobistej lektury, by czytać sobie przez tydzień, dwa, a może i przez cały rok. Takie teksty trafiły do wszystkich parafii naszej diecezji.

Co jest najważniejsze w Tygodniu Biblijnym?

Tydzień Biblijny powinien rozwijać się wielowątkowo. Propozycją na tegoroczną edycję są materiały zawarte w „Przeglądzie Biblijnym”. Są tam propozycje katechez, konferencji dla dorosłych, wprowadzenia do Mszy św. czy nawet homilii. Dla nas, w diecezji legnickiej, centralnym punktem obchodów będzie Droga Światła. Planujemy ją na środę 18 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Rozpoczniemy o 18.45. W tym roku będziemy przeżywali ją trochę nietypowo. Zamiast 14 stacji planujemy 10. Będą to „paschalne odsłony Listu do Rzymian”. Stacje będą poświęcone elementom Ewangelii o krzyżu i zmartwychwstaniu, którą głoszą apostołowie, a przyjmują członkowie wspólnoty w Rzymie. Ale oczywiście dotyczy ona nie tylko Rzymian, ale także nas, w XXI wieku.

Po co Tydzień Biblijny? Przynosi on jakieś owoce?

Widzę bardzo dobre owoce działalności Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Niedawno obchodziliśmy 10-lecie. To raptem dekada, a już widzimy, jak pozytywny odzew jest na takie właśnie inicjatywy, nie naukowe, ale duszpasterskie o tematyce biblijnej. Jest ogromnie potrzebne takie duszpasterstwo. Młodzi znowu chcą, by od nich wymagać. Nasza propozycja dobrze się wpisuje w to pragnienie. Wierni chcą zagłębiać się w Pismo Święte. Widać to po coraz liczniejszych Kręgach Biblijnych, działających pod egidą Dzieła Biblijnego, jakie powstają w parafiach naszej diecezji. Może nie w każdej, ale myślę, że w co drugiej czy co trzeciej. Są to grupy liczące po kilka, kilkanaście osób. Sam prowadzę krąg, na który przychodzi 15–20 osób. Dużo o chęci czytania Pisma Świętego dowiaduję się z świadectw osób, które do nas przychodzą. „My tak naprawdę nie wiemy, czym jest Krąg Biblijny, ale mamy pytania, które nas nurtują...”. Nie powiem, że nagle w ciągu dekady rozpoczęło się masowe wykupywanie Pisma Świętego, ale na pewno zwiększa się liczba osób i całych rodzin, w których jest ono regularnie czytane.

25 lat diecezji legnickiej wpisuje się w historię Kościoła w Polsce po 1989 roku. Czy to był dobrze wykorzystany czas na kształcenie biblistów?

To widać nie tylko po naszej diecezji. W ciągu ostatniej dekady podwoiła się liczba członków Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Czytałem ostatnio podsumowanie przygotowane przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego na temat rozwoju biblistyki w Polsce. Pokazywał, jak w latach 40. XX w. biblistyka bazowała na specjalistach z Krakowa, Lwowa i Wilna. Lata 50. i 60. to była walka o przetrwanie. Oddechem okazały się lata 70. i 80. W końcu przyszły lata 90., nowe ośrodki diecezjalne, możliwości wyjazdów za granicę. Teraz jest taka liczba naukowców, że nie ma problemów ze znalezieniem kompetentnych osób do rewizji V wydania Biblii Tysiąclecia. Gdy pracowano nad piątą edycją, był problem z pozyskaniem kadry. Dzisiaj do każdego bloku tematycznego mamy po dwóch ochotników. Widać, jak siła świata biblijnego się poprawiła.

Coraz więcej jest w tym ludzi świeckich...

Prowadząc seminarium naukowe, mam teraz pół na pół kleryków i świeckich. Na kilku adiunktów w sektorze biblijnych mamy kilkoro świeckich. Rozmawiając ostatnio z jednym z nich, uświadomiłem sobie, że za 15 lat to świeccy będą przejmować katedry biblijne z rąk obecnych księży. To pocieszające, to dobrze, że tak będzie. • jedrzej.rams@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama