Nowy numer 41/2019 Archiwum

Studnia pełna... broni

Około 50 sztuk zabytkowej broni palnej i białej oraz kilkadziesiąt innych artefaktów pokazano dziś na konferencji prasowej w Lubaniu. Wszystkie znaleziono przed kilku dniami w remontowanej studni.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w studni przy ul. Piramowicza pracownicy Muzeum Regionalnego odnaleźli depozyt z 1945 r. - dużą kolekcję broni białej i palnej, pochodzącej z II poł. XIX w. oraz z okresu I wojny światowej.

Eksponaty wypełniały studnie od samego jej dna na głębokości 5 m do 1,2 m od powierzchni gruntu. Nad nimi znajdował się duży kawał piaskowca, przykrywający wszystko przed wścibskimi oczami - mówi Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubaniu.

- Dla mnie odkrycie tego zbioru to wielka niespodzianka i wielkie wyzwanie. Niespodzianka, bo jest to pierwsze tego typu znalezisko w Lubaniu. Tym ciekawsze, że kiedyś prawdopodobnie wchodziło w skład innej kolekcji - mówi dyrektor Tekiela. 

Ciekawostką jest to, że odzyskana kolekcja broni nosi ślady zniszczenia pochodzące z okresu sprzed znalezienia się w studni.

- Na niektórych przedmiotach są ślady nadpalenia, a karabiny w ogóle nie mają drewnianych kolb. Być może kolekcja została wyniesiona z płonącego budynku i wrzucona jako śmieci do studni - zastanawia się muzealnik.

Znalezisko jest na tyle bogate, że nie będzie można od razu przystąpić do konserwacji całości. O tym, które przedmioty będą odnawiane pierwsze, zadecyduje konserwator zabytków.

Prawdopodobnie będą to niemieckie karabiny z końca XIX w. oraz francuskie bagnety z tego samego okresu. Tych eksponatów lubańskie muzeum do tej pory nie posiadało.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL