Nowy numer 44/2020 Archiwum

Błogosławieni przeciwko terroryzmowi

W Niedzielę Dobrego Pasterza do kościoła w Jaromierzu (diecezja Hradec Králové) zostaną wprowadzone relikwie bł. franciszkanów - Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka.

To chyba najbardziej bogata w relikwie parafia w diecezji hradeckralovskiej. Atencja dla polskich świętych i błogosławionych (ich jest tam najwięcej) nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że proboszczem parafii św. Mikołaja w Jaromierzu jest polski duchowny ks. Jerzy S. Zięba, Misjonarz Świętej Rodziny. Teraz parafia w Jaromierzu powiększy swój stan posiadania o relikwiarz z ziemskimi szczątkami dwóch franciszkańskich zakonników - błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Uroczystość wprowadzenia relikwii zaplanowano na Niedzielę Dobrego Pasterza.

Obaj błogosławieni franciszkanie byli mocno związani z ziemią legnicką. O. Zbigniew Strzałkowski przez dwa lata był wicerektorem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. O. Michał Tomaszek tuż po święceniach prezbiteratu rozpoczął pracę duszpasterską w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku.

W 1989 r. obaj wyjechali na misje do peruwiańskiego Pariacoto. 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez terrorystów z komunistycznego ruchu „Świetlisty Szlak”. Beatyfikowani w grudniu 2015 r. Ich życiorys i postawa duszpasterska to, zdaniem ks. Jerzego Zięby, wspaniały przykład bohaterstwa i wierności Chrystusowi w czasach rozszerzającego się zagrożenia ze strony różnych organizacji ekstremistycznych.

- Błogosławieni męczennicy z Peru są szczególnymi patronami pokoju na świcie i obrony przed terroryzmem. Wszyscy widzimy, jak smutny jest obraz współczesnego świata. Ciągłe walki, konflikty, terroryzm i związane z tym niewinne ofiary sprawiają, że żyjemy w ciągłym strachu i obawie jutra. Ale nie musimy bezradnie na to wszystko patrzeć. Za wstawiennictwem Najśw. Maryi Panny i naszych patronów możemy zmienić świat na lepszy - zapewnia polski kapłan posługujący w Czechach.

Obok relikwiarza świątynia wzbogaci się także o obraz przedstawiający obu polskich męczenników. Namalował go Bogusław Onsowicz, artysta-malarz z Lubomierza, autor wielu obrazów o tematyce religijnej. W uroczystościach wprowadzenia relikwii do kościoła św. Mikołaja w Jaromierzu weźmie udział będzie bp Jan Vokal, ordynariusz hradeckralovski. Msza św. której będzie przewodniczył sprawowana będzie za pokój na świecie, o wybawienie od terroryzmu, za ojczyznę i Kościół w Czechach.


Więcej w 15. numerze "Gościa Legnickiego" (15/2018).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama