Nowy numer 41/2019 Archiwum

Finał finałów oratoriów

Ruszyły przygotowania do czegoś, o czym... nie marzyli nawet jego twórcy.

Twórcy dwóch legnickich oratoriów: „Szczęśliwi!” oraz „Ja Jestem” ogłosili właśnie powstanie kolejnego, które będzie ostatnim takim koncertem – „Pocałunek Boga”. Premiera 15 sierpnia w Legnicy. W 2015 r. grupa młodych ludzi, skrzykniętych wokół projektu Młodzież Tworzy Musical, ogłosiła powstanie pierwszego oratorium.

Było to oratorium „Szczęśliwi!”, które zostało stworzone na diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży 2016. Kilka miesięcy później w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyła się premiera. – To, co wtedy się wydarzyło, miało znamiona cudu. Patrząc po ludzku na to, co działo się przed premierą, można było stwierdzić, że to nie mogło się udać. A jednak się udało! – mówi Mateusz Kazimierski, kompozytor. Twórcy, wraz z Joanną Brylowską, która jest koordynatorem projektu MTM, postanowili pójść za ciosem. Rok później stworzyli kolejne oratorium, tym razem z okazji 25-lecia diecezji legnickiej: „Ja Jestem”. Sama inicjatywa spotkała się z tak wielkim entuzjazmem wśród legniczan i nie tylko, że kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickich Piekarach dosłownie pękał w szwach. Jednak wszystko ma swój koniec. Oratorium „Pocałunek Boga” ma być młodzieżowym wotum wdzięczności za dar 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez polski naród. Twórcy nie ukrywają, że jest to także ich dziękczynienie za lata wspólnego tworzenia młodzieżowych koncertów, które postanowili zamknąć w jednym projekcie: „Tryptyk Legnicki”. Ostatnie oratorium ma być naprawdę wyjątkowe. Powstaje jedenaście utworów, które zostaną zagrane przez młodzieżową orkiestrę i zaśpiewane przez piętnastu solistów wraz z chórem. – Nie zabraknie polskich akcentów, słowiańskich melodii oraz wielkiego entuzjazmu płynącego z młodych serc – zapowiada Joanna Brylowska.

Więcej o projekcie można przeczytać na: www.tryptyklegnicki.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL