Nowy numer 46/2019 Archiwum

Broń na terenie sanktuarium

Podczas prac ziemnych na terenie placu kościelnego znaleziono broń. Pochodzi prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Około 8.30 pracownik sanktuarium przypadkowo odkopał łopatą fragment przedmiotu przypominającego karabin. Natychmiast wstrzymano prace, ewakuowano przebywających w pobliżu ludzi i wezwano policję oraz patrol saperski z Bolesławca.

Po przybyciu służb okazało się, że odkopany przedmiot to karabin Mauser. Broń była niekompletna, ale w dobrym stanie. Po przeszukaniu terenu saperzy znaleźli jeszcze granat ręczny bez zapalnika.

- Osoby, które się na tym znają, historycy i regionaliści, tłumaczą, że uciekający przed Rosjanami Niemcy bardzo często zakopywali broń, postępowali w ten sposób, żeby nie być złapanym z bronią w ręku. Dla bezpieczeństwa chowali osobno broń i zamek do niej, a w przypadku granatu korpus i zapalnik - informuje Grzegorz Żurek, kierownik sanktuarium w Krzeszowie.

Znaleziony karabin wróci prawdopodobnie do Krzeszowa, już jako eksponat. Grzegorz Żurek informuje, że mauser może znaleźć swoje miejsce w muzeum bazyliki krzeszowskiej.

Akcja poszukiwawcza na terenie całego placu kościelnego trwała do popołudnia. Saperzy z jednostki w Bolesławcu w najbliższym czasie przeszukają cały teren byłego opactwa pocysterskiego w Krzeszowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama