Nowy numer 44/2020 Archiwum

Odszedł do Pana

Swoją ziemską pielgrzymkę zakończył ks. Czesław Mazur.

Z archidiecezji wrocławskiej dotarła do nas informacja o śmierci ks. Czesława Mazura. Na razie nie ma szczegółów związanych z ceremonią pogrzebową.

Kapłan ten pochodził z Legnicy, gdzie został ochrzczony, a także ukończył liceum ogólnokształcące. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1981 r. w archikatedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na wydziale historii sztuki. Od roku 1987 pracował jako referent ds. Sztuki Kościelnej i był diecezjalnym konserwatorem zabytków w Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej oraz wizytatorem ds. sztuki kościelnej archidiecezji wrocławskiej, a także sekretarzem Archidiecezjalnej Komisji ds. Sztuki Kościelnej.

Od utworzenia diecezji legnickiej w 1992 r. aż do końca października 2004 r. pracował również w naszej diecezji. Stworzył m.in. niezbędne projekty aranżacji soborowego prezbiterium wielu kościołów w naszej diecezji, projekty ławek, klęczników czy konfesjonałów i chrzcielnic, a także różnego rodzaju mebli kościelnych i witraży. Nadzorował najważniejsze prace restauratorskie w kościołach diecezji legnickiej, m.in. nadzorował badania i konserwację obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa czy konserwację ołtarza głównego w legnickiej katedrze. To on zaprojektował m.in.sygnet biskupi bp. Stefana Regmunta oraz herb tego hierarchy. Jego pracy zawdzięczają swój wygląd lub elementy wystroju kościoły w m.in. Legnicy, Zarębie, Nowogrodźcu, Zgorzelcu, Koskowicach, Osiecznicy, Polkowicach, Ścinawie, Oborze, Sobieszowie, Piechowicach, Wojcieszowie czy Kunicach.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama