Nowy numer 44/2020 Archiwum

List od pasterza

Biskup legnicki zaprasza na uroczystości 25-lecia istnienia Wyższego Seminarium Duchownego.

Umiłowani Diecezjanie!

W sobotę, 17 marca 2018 roku jako wspólnota diecezjalna będziemy dziękować Bogu za 25 lat istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Seminarium legnickie zostało erygowane dekretem biskupa Tadeusza Rybaka 25 marca 1993 roku. Od tego momentu stanowi ono przestrzeń pogłębionej formacji chrześcijańskiej kandydatów do kapłaństwa, prezbiterów, osób konsekrowanych, katechetów, służby liturgicznej i katolików świeckich.

W odniesieniu do seminarium duchownego potrzebna jest głęboka świadomość jego specyfiki. Jest ono bowiem nie tyle instytucją, ile raczej środowiskiem, w którym na różne sposoby obwieszcza się tajemnicę Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Dzieje się to podczas celebrowania liturgii – w mocy słowa Bożego i znaków sakramentalnych, poprzez studium Pisma świętego i teologii oraz we wspólnocie wiary. Ogólnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że seminarium duchowne to wspólnota uczniów w drodze, która wnika w sens historii zbawienia, aby ostatecznie doświadczyć, że obietnice Boga są wiarygodne, ponieważ nieustannie, także dzisiaj, spełniają się w Jezusie Chrystusie, który jest «wczoraj i dziś, ten sam także na wieki» (zob. Hbr 10,19 – 13,8).

Nasze legnickie seminarium od dwudziestu pięciu lat stwarza wiele możliwości różnym grupom wiernych, nie tylko z naszej diecezji, do poznawania misterium paschalnego Chrystusa i kształtowania w oparciu o nie swojego życia. Jednak szczególną grupą, która poddaje się formacji wewnątrz Domu Ziarna – jak czasami nazywa się seminarium – jest wspólnota kandydatów do kapłaństwa. Obecnie liczy ona 32 alumnów. Poprzez studia filozoficzno-teologiczne, a nade wszystko poprzez formację duchową, klerycy przygotowują się do głoszenia Ewangelii w świecie oraz przewodzenia wspólnotom jako prezbiterzy, a więc «starsi». Nie chodzi tu jednak o wiek, ale o umiejętność korzystania z mocy chrztu świętego oraz o doświadczenie życia według Ducha Jezusa Chrystusa, w które kapłani mają wprowadzać innych. Można powiedzieć, że seminarium jest szkołą życia człowieka paschalnego.

Jak już wspomniałem, w sobotę, 17 marca 2018 roku pragniemy dziękować Bogu za to wszystko, co z Jego łaski dokonuje się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy tworzyli i obecnie tworzą wspólnotę seminaryjną: moderatorów i alumnów, profesorów i wykładowców, osoby duchowne i konsekrowane oraz świeckich współpracowników w tym dziele. Chcemy naszą modlitwą otoczyć szerokie grono Przyjaciół i Dobroczyńców, m.in. należących do Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Jednocześnie posłuszni Jezusowi będziemy prosić Pana żniwa, aby powoływał i posyłał kolejne zastępy robotników na swoje żniwo (por. Łk 10,2), szczególnie do posługi w naszej młodej diecezji.

Serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan, a szczególnie prezbiterów, osoby konsekrowane, katechetów, służbę liturgiczną, członków Towarzystwa Przyjaciół WSD i rodziców osób powołanych, do udziału w obchodach jubileuszowych. Zapraszam do przeżycia we wspólnocie wiary Eucharystii, której w sobotę, 17 marca o godz. 12.00 w katedrze legnickiej będzie przewodniczył Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.

Niech ten jubileuszowy dzień stanie się dla nas czasem intensywnej modlitwy za osoby powołane do różnorakiej posługi w dziele ewangelizacji oraz okazją do ożywienia w sobie pragnienia jeszcze mocniejszego zaangażowania się w osobistą formację chrześcijańską.

+ Zbigniew Kiernikowski

biskup legnicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama