GN 43/2020 Archiwum

Dzień wspólnoty

Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej w Olszynie przeżywali swój dzień skupienia.

Dzień skupienia rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. Liturgii, która sprawowana była w intencji zmarłych i żyjących członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, przewodniczył ks. Bogusław Wolański – olszyński proboszcz i dziekan dekanatu Lubań.

- Jesteśmy wezwani do tego, aby świadczyć o Bogu w świecie, być wonią Ducha Świętego – mówił w homilii ks. Bogusław Wolański, wieloletni duszpasterz rodzin. - Powinniśmy rozwijać w sobie dary Ducha i dzielić się nimi z innymi. To jest nasze chrześcijańskie powołanie.

Podczas mszy św. wspominano m.in. zmarłego przed rokiem bp. Tadeusza Rybaka oraz ks. infułata Władysława Bochnaka, którzy tworzyli zręby diecezji i przyczynili się do ukonstytuowania się Stowarzyszenia Diecezji Legnickiej.

Po liturgii uczestnicy dnia skupienia zostali zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano dalszą część spotkania. Na miejscu uczestników przywitała prezes olszyńskiego koła Maria Cybulska, która wyraziła radość z tego, że członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej mogą spotkać się tym razem w Olszynie. Konferencję pt. „Duch, który umacnia miłość” wygłosił ks. dziekan Bogusław Wolański. Wyszedł od Listu św. Pawła do Galatów, a konkretnie fragmentu piątego rozdziału (Ga 5, 16-26), w którym Apostoł przeciwstawia uczynki ciała owocom Ducha. Ks. Bogusław podkreślił również potrzebę odkrycia na nowo znaczenia sakramentu bierzmowania w życiu chrześcijanina, a przede wszystkim odkrycia na nowo roli Ducha Świętego w naszym życiu. Stwierdził, że tak często celebrujemy swoje urodziny czy imieniny, ale dla katolika, który pragnie żyć i przynosić owoce Ducha Świętego ważniejsza powinna być pamięć o rocznicy chrztu świętego i bierzmowania. Ks. Wolański podkreślił również kwestię, bardzo istotną w obecnych czasach, umacniania więzi rodzinnych i małżeńskich.

Po konferencji i odmówieniu modlitwy Anioł Pański przyszedł czas na jeden z najradośniejszych akcentów tego dnia skupienia - występu zespołu dziecięcego „Stokrotki” pod kierunkiem Mirosława Matogi. Ten wesoły, muzyczny punkt dnia wywołał wiele wzruszeń i słów uznania.

Po dziecięcym występie nastąpiła prezentacja Kół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które - nie licząc gospodarzy - przybyły m.in. z Lubania, Polkowic i Chojnowa. Stanisława Repa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej zaproponowała rozważenie powołania dekanalnego zrzeszenia SRK w Lubaniu i innych dekanatach.

- Ten dzień skupienia jest takim pierwszym przystankiem w przygotowaniu dwuletnim do kolejnego Kongresu Rodzin, który odbędzie się w 2019 roku - powiedziała prezes SRKDL Stanisława Repa. - Bardzo cieszę się, że olszyńskie koło, działające pod opieką ks. Bogusława Wolańskiego, na nasz dzień skupienia zaprosiło wszystkie wspólnoty, które działają na terenie parafii. Ks. biskup Tadeusz Rybak bardzo pragnął, aby wszystkie grupy parafialne ożywiał ten sam Duch, aby nie działały oddzielnie, ale się integrowały, współpracowały. To jest bardzo ważne.

Istotną częścią dnia skupienia były świadectwa i rozmowy o formacji rodzin, sposobach towarzyszenia im, współpracy z instytucjami samorządowymi oraz innymi ruchami i stowarzyszeniami zaangażowanymi w pomoc rodzinom przeżywających trudności, a także o świętowaniu niedzieli. Na zakończenie każde z kół zaprezentowało swoją działalność, która w zależności od miejsca jest różna, ale przyświeca jej jeden zasadniczy cel – troska o rodzinę i małżeństwo.

Dzień skupienia w Olszynie, dzięki poruszanym tematom, z pewnością stanie się okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i spojrzenia na swoje życie przez pryzmat darów i owoców Ducha Świętego, który nieustannie działa w Kościele i prowadzi na drodze zbawienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama