Nowy numer 42/2020 Archiwum

Olimpiada o pokoju

Młodzi teologowie zmagali się w tym roku z orędziami papieży Benedykta XVI oraz Franciszka.

Tematem przewodnim XVIII Olimpiady Teologii Katolickiej jest hasło: „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI oraz Franciszka”. W tegorocznym etapie diecezjalnym XVIII wzięło udział 35 uczniów reprezentujących ponad 20 szkół ponadpodstawowych z terenu całej diecezji legnickiej.

- Ideą i zamysłem Olimpiad zawsze było to, by temat był jak najbardziej aktualny i bliski młodzieży. Gdy tak się dzieje, młodzież chętniej bierze udział w olimpiadzie - mówi ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. – Niektórzy boją się słowa „teologiczna”. To może budzić niepokój, ponieważ nie jest to dziedzina jakoś powszechnie znana. Jednak gdy jest podana konkretna literatura i młodzi wiedzą, z czego mają się przygotować, wówczas teologia staje się po prostu atrakcyjna - dodaje kapłan.

Najlepszą w zmaganiach w diecezji legnickiej okazała się Karolina Białachowska z I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. – Bardzo się cieszę, bo uczyłam się dużo z katechetką a także sporo w domu. Najtrudniejszym elementem było przyswojenie sobie orędzi papieskich, ponieważ jest ich bardzo dużo - mówi laureatka.

Tuż za nią na podium stanęła Katarzyna Marusiak z I LO z Bolesławca. – Moim zdaniem test nie był trudny. Szkolny był chyba nieco łatwiejszy. Najtrudniej było nauczyć się orędzia papieża Benedykta XVI z 2010 roku. Papież użył w nim wielu trudnych słów i co rusz musiałam sprawdzać, co one oznaczają. Czy coś uda się wygrać w finale? Hm, trudno powiedzieć. Sam tytuł finalisty jest już czymś wielkim – śmieje się bolesławianka.

Zwycięzcy pojadą na finał OTK, który zaplanowano w dniach 5-7 kwietnia br. w Porszowicach (niedaleko Łodzi). Najważniejszą nagrodą będzie możliwość zdobycia przez finalistów indeksów na wybrane uczelnie wyższe np. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama