GN 42/2019 Archiwum

Maryjny hierarcha

Rok temu odszedł do Pana bp Tadeusz Rybak.

Informacja o odejściu bp. Tadeusza Rybaka została podana do publicznej wiadomości podczas konferencji prasowej w Legnickiej Kurii Biskupiej. Konferencja została zwołana jednak z innego powodu- czekającej nas wówczas 25. rocznicy utworzenia diecezji legnickiej. Dlatego też temat rocznicy mocno wybrzmiewał w komentarzach, w tym bp. Zbigniewa Kiernikowskiego: - Możemy na jego odejście patrzeć w optyce Opatrzności Bożej. To że biskup Tadeusz, pierwszy biskup legnicki, zmarł praktycznie w przeddzień jubileuszu ustanowienia diecezji, jest pewnym znakiem. Kiedy przed kilku dniami jeszcze się z nim widziałem, to życzyłem mu, by doczekał, by miał świadomość, że przeżywa ten jubileusz. Opatrzność Boża ma jak widać inne plany i zabrała go wcześniej. Może dlatego, by patrzył on na te jubileusze z perspektywy rzeczy dokonanych i widzianych nie tylko po ludzku, ale widzianych jako dzieło Boże - mówił bp. Zbigniew.

Ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej wspominał m.in. historyczną wizytę św. Jana Pawła II w Legnicy: - Wielkim wewnętrznym zapotrzebowaniem biskupa było zaproszenie św. Jana Pawła II do Legnicy. Wielką okazją była koronacja ikony Matki Bożej Łaskawej. Była to wspaniała okazja, by wystąpić przed Ojcem Świętym jako jedna wielka wspólnota Kościoła lokalnego. Przypomnę tylko, że na teren diecezji legnickiej składały się wówczas aż trzy województwa. To było wielkie wyzwanie organizacyjne. Udało się bo ludzie świeccy zaangażowali się niezwykle ofiarnie. Tak samo całe prezbiterium diecezji legnickiej.

Mówiąc o biskupie Tadeuszu trzeba powiedzieć o jego niezwykłym rysie maryjnym, z którego był znany jeszcze z czasów jego rektorowania w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wrocławiu. Stąd też i jego wielka troska o krzeszowskie sanktuarium jako miejsce i jego całą duchową spuściznę.

W pierwszą rocznicę śmierci hierarchy w legnickiej katedrze zostanie odprawiona Eucharystia. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.

  • Biogram bp. T. Rybaka - TUTAJ
  • Relacja z pogrzebu - TUTAJ
  • Mowy pożegnalne - TUTAJ
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama