Nowy numer 44/2020 Archiwum

O człowieku przemienionym

Inicjatywa wyszła od mieszkańców miasta, żyjących w cieniu góry, na której od przeszło trzech wieków króluje kaplica pod wezwaniem opiekuna ratowników górskich.

Jakim człowiekiem był św. Wawrzyniec? Na czym polegała jego przemiana w Chrystusie? Żeby mówić o przemianie, należy wpierw poznać punkt wyjścia, czyli to, kim był Wawrzyniec i w jakich czasach żył, przeanalizować proces, który towarzyszył jego przemianie oraz określić jej efekt – mówił bp Zbigniew Kiernikowski, który odwiedził Karpacz z prelekcją „Święty Wawrzyniec przykładem człowieka przemienionego przez Ewangelię”.

Było to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych postaci świętego patrona ludzi gór. W sali Gimnazjum im. Ratowników Górskich ordynariusz legnicki nakreślił kontekst historyczny czasów, w których żył św. Wawrzyniec. Czasów, które obfitowały w pogromy chrześcijan i przysporzyły Kościołowi wielu świętych męczenników.

– W poł. III w. w imperium rzymskim doszło do eskalacji prześladowań, głównie za przyczyną edyktu cesarza Decjusza. Prześladowano chrześcijan jako „bezbożnych pogan”, bo nie oddawali boskiej czci ani panującym, ani rzymskim bóstwom. Działalność wyznawców Chrystusa uważano za szkodliwą dla interesu państwa i tradycyjnej religii rzymskiej. Zwłaszcza jeśli przypadała na czas niepowodzeń w gospodarce czy na wojnach – opowiadał biskup Zbigniew.

Wawrzyniec odmówił wyrzeczenia się prawdziwej wiary. Według tradycji, zginął w mękach na rozżarzonej kracie. Kilka dni wcześniej, również na ulicach Rzymu, ścięto papieża Sykstusa II i czterech diakonów.

Starania o patronat tego świętego rozpoczęły się w ub. r., kiedy na wniosek ponad 400 mieszkańców miasta burmistrz Karpacza zwrócił się z taką prośbą do proboszcza parafii Nawiedzenia NMP, a ten do biskupa ordynariusza. Dziś sprawa ma swój dalszy ciąg w Watykanie.

Jednym z elementów przygotowujących na finał tej sprawy było spotkanie z udziałem bp. Kiernikowskiego. Wzięli w nim udział m.in. mieszkańcy Karpacza, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Ratowników Górskich, członkowie wspólnot i stowarzyszeń, burmistrz miasta Radosław Jęcek, Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupa GOPR, oraz Jerzy Pokój, znany w regionie samorządowiec, przedsiębiorca i ratownik górski, wielki miłośnik Karkonoszy i kultu św. Wawrzyńca.

Ten święty męczennik już od 1681 r. jest patronem kaplicy na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy. Kaplicę zbudowano na polecenie hrabiego Krzysztofa Schaffgotscha, właściciela Cieplic i zamku Chojnik. 10 sierpnia tego samego roku poświęcił ją Bernard Rosa, opat zakonu cystersów w Krzeszowie. Msze św. odprawiano tu regularnie aż do kasaty klasztoru w 1810 roku. By kaplicę uratować przed zburzeniem, zamieniono ją na miejsce noclegowe dla wędrowców. Powtórnego poświęcenia dokonał w roku 1850 kard. Henryk Forster z Wrocławia. Wtedy przywrócono także regularne odprawianie nabożeństw na Śnieżce.

W latach 80. ub.w. na Śnieżce odbywały się nielegalne spotkania polskich i czeskich działaczy antykomunistycznych. W roku 1981 z okazji 300-lecia kaplicy na szczycie Śnieżki Jerzy Pokój, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich, przedstawił wniosek o ustanowieniu 10 sierpnia (dzień wspomnienia liturgicznego św. Wawrzyńca) świętem przewodników sudeckich. Z upływem lat z odpustem tym i świętem zaczęli utożsamiać się także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, służby Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dzień odpustu stał się w ten sposób wspólnym świętem ludzi gór. Po roku 1989 spotkania sformalizowano, nadając im religijny charakter. Do tej pory wzięli w nich udział m.in. obecny prymas Czech kard. Dominik Duka, kolejni ordynariusze diecezji legnickiej oraz Hradec Králové, prezydenci: Wacław Klaus, Miłosz Zeman i Bronisław Komorowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama