Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie okradać Boga

To w naszej diecezji działa inicjatywa, która przyczyniła się do zmiany prawa handlowego.

Wprzyszłą niedzielę nie zrobimy zakupów. Przynajmniej w sklepach, w których za ladą stają pracownicy. Właściciele mogą handlować, ale dotyczy to raczej małych sklepów. Nie licząc lat, w których w niedzielę wypadały święta, np. Boże Narodzenie, będzie to pierwsza taka niedziela w Polsce od wielu dekad. Później przyjdą kolejne – 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8, 15 i 22 kwietnia...

– To wielka radość – mówi ks. Bogusław Wolański, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Olszynie. Przed laty wraz z kilkoma osobami zainicjował on Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli (SRŚN) w diecezji legnickiej.

3 marca wypada rocznica wydania pierwszego w historii zezwolenia dla chrześcijan na świętowanie niedzieli wolnej od pracy. Podpisał go cesarz Konstantyn w 321 r. n.e. Dlatego też oficjalną inauguracją działalności SRŚN był marzec 2011 r., kiedy to ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy podpisał deklarację przystąpienia do ruchu. Stworzyli ją przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Chris­tiana”.

W preambule deklaracji padają słowa: „(...) w nawiązaniu do pierwotnego zamysłu Boga, przypomnianego w Liście Apostolskim Jana Pawła II Dies Domini, katolickiej nauki społecznej, a także postulatów strajków z roku 1980 (...)”. Warto przypomnieć, że pracownicy domagali się wówczas m.in. ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy.

Wśród głównych założeń ruchu, które znajdą się na deklaracji, wymieniane są m.in.: powstrzymywanie się od robienia zbędnych zakupów w niedzielę, dbanie o chrześcijański wypoczynek własnej rodziny w dzień Pański czy szerzenie wśród społeczeństwa wartości uroczystego charakteru tego dnia.

– Nasze działania szły, można powiedzieć, dwutorowo. Z jednej strony dążyliśmy do zmiany prawa – tak, aby sklepy były zamknięte w niedzielę. Organizowaliśmy konferencje w Legnicy czy w Warszawie – w Sejmie i Senacie RP. Z drugiej strony chcieliśmy zmiany mentalności ludzi. Wychodziliśmy z założenia, że nawet jeśli sklepy są otwarte, to i tak można świadomie podjąć decyzję, iż zakupów się tego dnia nie zrobi – mówi ks. Bogusław. – Tak samo jest teraz. Mimo że prawo staje się przychylne pracownikom i sklepy będą zamykane w niedzielę, to niektórzy ludzie potrzebują czasu, by nauczyć się spędzać ten czas z rodziną i Bogiem – dodaje. Wśród przykładów kapłan podaje liczne rozmowy, chociażby z wizyt kolędowych, gdzie spotykał się z ludźmi zatrudnionymi w dyskontach, którzy musieli czasami pracować po trzy niedziele w miesiącu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama