Nowy numer 44/2020 Archiwum

Są ci, co pamiętają

Biskup legnicki zaprasza na modlitwę w rocznicę odejścia do Pana bp. Tadeusza Rybaka.

W środę 7 marca minie rok od śmierci bp. Tadeusza Rybaka. Z tej okazji o godz. 12 w legnickiej katedrze rozpocznie się Eucharystia w intencji zmarłego. Przewodniczyć jej będzie bp Zbigniew Kiernikowski, który zaprasza wszystkich diecezjan do wspólnej modlitwy za swojego poprzednika. Swoją obecność zapowiedzieli też m.in. bp Marek Mendyk, bp Stefan Cichy oraz księżą diecezjalni.

– Pamiętamy o pierwszym biskupie legnickim i chcemy się za niego modlić – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej pw. Świętych Piotra i Pawła. – On tworzył całą diecezję, wszystkie jej instytucje. Bardzo troszczył się o katedrę. To za jego czasów struktura Kościoła w Legnicy urosła z kilku parafii do obecnych 14. Myślę, że jest wiele osób, które dobrze o tym pamiętają. Niedawno pochowaliśmy ks. Aleksandra Stankiewicza, wcześniej ks. prałata Tadeusza Kisińskiego, czy ks. infułata Władysława Bochnaka. To osoby, które współpracowały z bp. Tadeuszem i miały swój udział w tworzeniu diecezji.

Biskup Tadeusz Rybak zmarł w wieku 88 lat. Jego pogrzeb odbył się 11 marca 2017 r., na dwa tygodnie przed 25. rocznicą powołania do istnienia diecezji legnickiej, której został mianowany pierwszym biskupem. Spoczął w krypcie biskupów, znajdującej się pod posadzką legnickiej katedry. Na jesieni został wykonany specjalny sarkofag, w którym złożono trumnę z ciałem hierarchy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama