Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dialog pierwszej pomocy

W niecałe dwie doby udało się tutaj wlać nadzieję do serc 9 parom małżeńskim.

W Legnicy w domu prowadzonym przez siostry karmelitanki od piątku wieczora do południa w niedzielę trwały rekolekcje w duchowości Spotkań Małżeńskich. Tym razem zgłosiło się na nie aż 9 par. Niektóre z kilkuletnim stażem, inne z kilkudziesięcioletnim.

Spotkania Małżeńskie mają na celu odnawianie więzi męża i żony ze sobą i z Bogiem na podobieństwo miłości Chrystusa i Kościoła. Czy jest to możliwe w ciągu kilkudziesięciu godzin? Tysiące przykładów pokazują, że tak. W jaki sposób się to odbywa? Poprzez dialog, który odbywa się m.in. w formie pisemnych odpowiedzi na konkretne pytania. Dialog odbywa się z sobą samym, małżonkiem i Bogiem. Pary przyjeżdżając na rekolekcje odrywają się od codziennego zabiegania, często po wielu latach mają czas na poważne rozmowy na poważne tematy, niektóre takie, przed którymi uciekają na co dzień. Postać kapłana i jego posługa rozmową czy spowiedzią ukierunkowaną na małżeństwo, bywa tutaj zbawienna. Do tego świadectwa prowadzącej pary a także, albo przede wszystkim, modlitwa. Tak też było w Legnicy.

- Jestem na takich rekolekcjach po raz czwarty. Każde są inne. Kiedy rozmawiam z uczestnikami, słucham spowiedzi, widzę, że każde małżeństwo ma swój niepowtarzalny charakter. Wykuwa się on poprzez historię tego małżeństwa. Każde jest inne i niepowtarzalne. Ten czas tutaj jest czasem patrzenia przez nich na ich małżeństwo w świetle Bożej mądrości. Ona podpowiada, że warto uczyć się dialogu, który pomaga lepiej żyć, funkcjonować, komunikować się - mówi ks. Paweł Skwarek, kapłan prowadzący tę turę rekolekcji.

Dialog pierwszej pomocy   Modlitwa, świadectwo pary prowadzącej, dialog - recepta na dobry nowy początek. Jędrzej Rams /Foto Gość W niedzielę przed południem przy stole w miejscu spotkań siedzieli uśmiechnięci ludzie.

- Przyjeżdżają lekko wystraszeni i nierzadko stroniący od siebie, skonfliktowani. W sobotę widać, że już siedzą bliżej siebie, są śmielsi. A w niedzielę wyjeżdżają radośni z nadzieją, że skoro nam się udało, to i im się uda. Z mężem moim współprowadząc rekolekcje nie uważamy siebie samych za specjalistów od małżeństwa. No może 44 lata praktyki dają możliwość opowiedzenia o wielu naszych doświadczeniach. Dzielimy się nie tylko tym co piękne ale tym, co było u nas trudne. Mówimy jak udawało nam się wychodzić z tych trudności umocnionymi w małżeństwie – mówi Irena Orzelska o rekolekcjach Spotkań Małżeńskich.

Kolejne rekolekcje zaplanowano dopiero na 24-26 sierpnia br., oczywiście w ośrodku w Legnicy. Wcześniej będą rekolekcje dla narzeczonych, które również są oparte na metodzie dialogu. Odbędą się one 29 czerwca – 01 lipca 2018 r. Warto odwiedzić też stronę www.spotkaniamalzenskie.diecezja.legnica.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama