Nowy numer 44/2020 Archiwum

200 lat, pani Mario!

Wzruszeniom i życzeniom nie było końca. Pani Maria Wojtas z Chocianowca skończyła dziś 100 lat! Żeby to uczcić..., poszła do kościoła.

Dzień rozpoczęła od przyjęcia wizyty samorządowców, urzędników stanu cywilnego, przedstawicieli KRUS, związku emerytów i Sybiraków oraz miejscowego kapłana.

Były kwiaty, prezenty, życzenia i wielkie wzruszenie. Nic dziwnego, mało kto tak zasłużył sobie na szacunek i pamięć ludzi, jak ta skromna, pobożna kobieta z małego Chocianowca.

- Od wielu lat należy do trzeciego zakonu św. Franciszka, jest zelatorką róż Różańca Świętego, opiekuje się przydrożnym krzyżem, który stoi niedaleko jej domu. To, że ten krzyż tak pięknie wygląda, to wyłącznie jej zasługa - wylicza ks. Jan Daniel, proboszcz par. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowcu.

Nic dziwnego, że proboszcz odprawił w intencji jubilatki Mszę św.

- To osoba nadal bardzo sprawna fizycznie i umysłowo, energiczna, lubiąca śpiewać i odwiedzać swoich znajomych - mówi ks. Daniel. Pani Maria Wojtas jest równolatką odrodzonej w 1918 r. Niepodległej, co często podkreślali goście jubileuszowi.

Ale kiedy poproszono ją, by powiedziała coś z pamięci, zaczęła deklamować wiersz: "Kto ty jesteś? Polak mały...", płakali wszyscy obecni.

O jubilatce nie zapomniał także legnicki ordynariusz. Biskup Zbigniew Kiernikowski odwiedził ją w domu, przekazując na jej ręce życzenia i specjalny, pasterski list. List gratulacyjny napisał też prezydent RP Andrzej Duda.

Maria Wojtas urodziła się w 1918 r. na Rzeszowszczyźnie. Do Chocianowca przyjechała w 1945 r. i tu mieszka do dziś. Przez całe życie pracowała na roli. Doczekała się sześciorga dzieci, sześciorga wnuków i sześciorga prawnuków.

- Ciężko pracowała przez całe życie. Mimo to, nie ma w niej ani zgorzknienia, ani rezygnacji czy zmęczenia. Za to można się od niej uczyć pokory, dobroci, szczerości i pobożności - zapewnia jedna z jej synowych.

To dlatego podczas składania życzeń po Mszy św. nie było końca uściskom, życzeniom, łzom i uśmiechom. Najwięcej uśmiechała się pani Maria.

Także nasza redakcja składa jubilatce życzenia błogosławieństwa Bożego i kolejnych stu lat w zdrowiu i miłości ze strony najbliższych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama