Nowy numer 44/2020 Archiwum

42. Bieg Piastów tuż-tuż! Na starcie - nawet Hindusi

24 lutego pierwsze starty. Festiwal Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach potrwa do 4 marca.

Jak poinformowali organizatorzy, na liście zgłoszeniowej figuruje już ok. 6 tys. zawodników z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Najwięcej startujących zgłosiło się do biegów na 50 i 25 km.

Na listach startowych obok zwycięzców Biegu Piastów na różnych dystansach w latach ubiegłych, Czechów Adeli Boudikovej i Jiriego Rocarka, znaleźli się m.in. Waldemar Judka i Stanisław Mroziński, którzy startują w jakuszyckich zawodach od lat 70. poprzedniego stulecia.

- Wśród uczestników są ludzie w każdym wieku, przeróżnych profesji, na każdym poziomie zaawansowania. Jak zawsze podkreślał honorowy komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski, Bieg Piastów to zawody dla wszystkich, w których najważniejszy jest biegacz. Każdy biegacz - zaznacza Leszek Kosiorowski z biura organizatorów.

A oto kilka ciekawostek z list startowych tegorocznego Biegu Piastów.

  • Najwięcej zgłoszeń spoza Polski wpłynęło z Czech (256). 1610 zawodników zgłosiło chęć startu na 50 km (w tym niewidomy Bartosz Bierowiec). 
  • Ponad 100 kg - o taką dodatkową kategorię poprosił żartem organizatorów Mikołaj Bącal z Zielonej Góry (wystartuje na 25, 30 i 50 km).
  • Polskim miastem z największą ilością zgłoszeń jest Warszawa (378). Z zagranicznych - Drezno (46).
  • 42 - od tylu lat startuje w Biegu Piastów Walter Judka z Jeleniej Góry. Tym razem pobiegnie na 15 i 25 km.
  • 6 - tylu Haniszewskich z dolnośląskich Ratowic zgłosiło się na Rodzinną Dziesiątkę.

Poza sportowymi emocjami na uczestników i kibiców 42. Biegu Piastów czekać będą inne atrakcje, m.in. trzydniowe pokazy kulinarne połączone z degustacją dań. Dla zawodników i kibiców gotować będzie np. mistrz kulinarny i podróżnik o greckim pochodzeniu Teo Vafidis.

Bieg Piastów to największy w Polsce masowy bieg narciarski z ponad 40-letnią historią, rozgrywany w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Od kilku lat należy do prestiżowej Worldloppet Ski Federation, zrzeszającej największe biegi narciarskie świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama