Nowy numer 42/2019 Archiwum

Są ministerialne pieniądze na Krzeszów i Krzeszówek

Kościół św. Józefa, klasztor benedyktynek i kościół św. Wawrzyńca skorzystają z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pocysterskie założenie w Krzeszowie z bazyliką mniejszą i głównym diecezjalnym sanktuarium maryjnym pw. Matki Bożej Łaskawej wypięknieje jeszcze bardziej. Właśnie przyszła informacja, że urzędnicy resortu kultury pozytywnie ocenili trzy z pięciu wniosków o dotacje na dalsze prace renowacyjne zabytkowych obiektów. O szczegółach poinformował Grzegorz Żurek, kierownik sanktuarium krzeszowskiego.

- Kontynuowane będą prace przy konserwacji kolejnego przęsła w kościele pw. św. Józefa i znajdujących się na nim fresków Michała Willmanna. W tym roku ciąg dalszy będzie mała również wymiana pokrycia dachu na budynku klasztoru. Zaś w Krzeszówku rozpocznie się remont dachu kościoła pw. św. Wawrzyńca - wylicza.

Dofinansowanie na wszystkie prace wynosi ponad 1 mln zł, ale wiadomo, że skala potrzeb, jak i wartość zabytku jest olbrzymia. Dlatego kustosz krzeszowskiego sanktuarium nie ukrywa radości z przyznanych pieniędzy.

- Bardzo dziękujemy panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, jak również pani minister Marzenie Machałek, posłance ziemi kamiennogórskiej, za zrozumienie i wsparcie przy ubieganiu się o dotacje. Wszystkich zaś prosimy o modlitwę, aby wszystkie zaplanowane prace przebiegły sprawnie i bezpiecznie, Bogu na chwałę, ludziom na pożytek - mówi ks. prał. Marian Kopko.

Pocysterskie założenie w Krzeszowie jest obecnie jednym z największych centrów pielgrzymkowych i turystycznych na polsko-niemiecko-czeskim pograniczu. Co roku odwiedza to miejsce ok. 150 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL