Nowy numer 44/2020 Archiwum

Są ministerialne pieniądze na Krzeszów i Krzeszówek

Kościół św. Józefa, klasztor benedyktynek i kościół św. Wawrzyńca skorzystają z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pocysterskie założenie w Krzeszowie z bazyliką mniejszą i głównym diecezjalnym sanktuarium maryjnym pw. Matki Bożej Łaskawej wypięknieje jeszcze bardziej. Właśnie przyszła informacja, że urzędnicy resortu kultury pozytywnie ocenili trzy z pięciu wniosków o dotacje na dalsze prace renowacyjne zabytkowych obiektów. O szczegółach poinformował Grzegorz Żurek, kierownik sanktuarium krzeszowskiego.

- Kontynuowane będą prace przy konserwacji kolejnego przęsła w kościele pw. św. Józefa i znajdujących się na nim fresków Michała Willmanna. W tym roku ciąg dalszy będzie mała również wymiana pokrycia dachu na budynku klasztoru. Zaś w Krzeszówku rozpocznie się remont dachu kościoła pw. św. Wawrzyńca - wylicza.

Dofinansowanie na wszystkie prace wynosi ponad 1 mln zł, ale wiadomo, że skala potrzeb, jak i wartość zabytku jest olbrzymia. Dlatego kustosz krzeszowskiego sanktuarium nie ukrywa radości z przyznanych pieniędzy.

- Bardzo dziękujemy panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, jak również pani minister Marzenie Machałek, posłance ziemi kamiennogórskiej, za zrozumienie i wsparcie przy ubieganiu się o dotacje. Wszystkich zaś prosimy o modlitwę, aby wszystkie zaplanowane prace przebiegły sprawnie i bezpiecznie, Bogu na chwałę, ludziom na pożytek - mówi ks. prał. Marian Kopko.

Pocysterskie założenie w Krzeszowie jest obecnie jednym z największych centrów pielgrzymkowych i turystycznych na polsko-niemiecko-czeskim pograniczu. Co roku odwiedza to miejsce ok. 150 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama