Nowy numer 44/2020 Archiwum

Konfederacja jest w nas

Dr Piotr Szubarczyk przyjechał do Legnicy z wykładem „Konfederacja Barska - pierwsze polskie powstanie narodowe w obronie Wiary i Ojczyzny (1768-1772)”.

Zanim dr Szubarczyk przeszedł do głównego tematu swojego wykładu, odniósł się do aktualnego konfliktu polsko-izraelskiego, związanego z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.

Mówiąc o konfederacji barskiej zachęcał, aby nie traktować dziejów Polski XVIII-wiecznej lekceważąco, bo są one tak samo ważne, jak historia najnowsza naszego kraju.

- Kiedy się zawiązała, Rzeczpospolita jeszcze była w całości, ale już była niesuwerenna. Konfederacja była reakcją na ten brak suwerenności. Dlatego mamy prawo mówić o niej, jako pierwszym powstaniu narodowym - uważa historyk. - (...) Konfederacja do dziś jest w nas, nawet po przeszło dwustu latach - dodał.

Spotkanie odbyło się w 250. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej (1768–1772), zbrojnego związku szlachty polskiej skierowanego przeciwko Imperium Rosyjskiemu i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.

Powstanie miało na celu m. in. zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny oraz tych, którzy walczyli o jej wolność i suwerenność.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama