Nowy numer 44/2020 Archiwum

Strona o "naszym" męczenniku

Mamy nareszcie kompendium wiedzy o słudze Bożym ks. Antonim Dujloviciu.

Trwają prace nad rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego ks. Dujlovicia. Właśnie oficjalnie została postawiona poświęcona mu strona internetowa. Znajdziemy ją pod adresem www.dujlovic.pl.

Jak piszą autorzy strony, "starania o wyniesienie na ołtarze tego kapłana mają długą historię. Jest ona mało znana szerszej społeczności, dlatego strona internetowa poświęcona księdzu-męczennikowi umożliwi bliższe zapoznanie się z postacią księdza Antoniego Dujlovića".

Zgodnie z intencją, na stronie znajdziemy informacje biograficzne, dane dotyczące archiwów kościelnych i ks. Dujlovicia, etapy przygotowujące proces beatyfikacyjny, publikacje na jego temat.

Ks. Dujlović był proboszczem we wsi Gumjera w Bośni. Zamieszkiwali ją głównie Polacy, którzy - za namową władz austriackich - przenieśli się tam z Galicji pod koniec XIX wieku. Podczas II wojny światowej ks. Antoni nie opuścił swoich parafian. Został zabity w lipcu 1943 roku przez uzbrojoną bandę napastników. Od razu został uznany przez Polaków za męczennika za wiarę. Gdy po 1946 roku Polacy opuszczali Bośnię i wyjeżdżali na Dolny Śląsk (okolice Bolesławca), zabrali ze sobą kult "swojego" męczennika. Pamięć o bohaterskim kapłanie przetrwała tutaj komunizm. Pamięci o nim jednak nie było w rodzinnej Bośni. Nie przetrwała, tak samo zniknęły i zarosły drzewami byłe polskie miejscowości. Na szczęście diecezja Banja Luka po rozpadzie Jugosławii rozpoczęła zbieranie informacji o męczennikach czasów wojny i komunizmu. Jej wysłannicy dotarli też na Dolny Śląsk i do diecezji legnickiej. Nasza diecezja mocno wspiera tę bośniacką w przygotowaniach do procesu beatyfikacyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama