Biskup Zbigniew Kiernikowski mówił w jaworskim muzeum o potrzebie inicjacji chrześcijańskiej.
Z inicjatywy Rady Katolików Świeckich przy Biskupie Legnickim w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbył się wykład bp. Zbigniewa Kiernikowskiego o potrzebie wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z zaproszenia na to spotkanie skorzystało kilkadziesiąt osób z Jawora, Lubina, Legnicy i Polkowic. Cykl wykładów nosi nazwę "Wiara i życie. Potrzeba chrześcijańskiego wtajemniczenia. Katechumenat przed- i pochrzcielny".
Wykład rozpoczął się od zacytowania fragmentów pism papieży, m.in. św. Jana Pawła II i jego słów zapisanych w adhortacji "Ecclesia in Europa". Pośród wielu różnych tematów papież porusza jeden bardzo ważny problem - wiary w Europie. - Wiem,y jak tam jest z wiarą. W Polsce jest troszeczkę inaczej. Jest u nas jeszcze wiara tradycyjna. Jednak ona nie wystarczy w chrześcijaństwie. Papież stawia pytanie, cytując samego Jezusa: "Czy Syn Człowieczy, gdy przyjdzie, znajdzie wiarę na ziemi?" - mówił biskup.
Hierarcha wskazywał, że rodzenie się wiary następuje w procesie inicjacji chrześcijańskiej przed- albo pochrzcielnej.
- W chrześcijaństwie nie zawsze chodzi o rozumowe pojmowanie wszystkiego, bo tego się nie da, ale o postawę całkowitego zawierzenia. Do tego jest potrzebne wdrożenie w tę tajemnicę. Jak ono się dokonuje? Inicjacja dokonuje się tylko wtedy, gdy ktoś, kto ma doświadczenie wiary, mówi i pokazuje swoim życiem komuś mniej doświadczonemu - droga Chrystusa jest taka i taka. Nikt nie rodzi się chrześcijaninem. Dopiero katechumenat tworzy z nas chrześcijan. Katechumenat chrzcielny to instytucja Kościoła - mówił biskup.
W dalszej części hierarcha tłumaczył, co jest najistotniejsze w chrześcijaństwie. - Wiara w Mesjasza, który posłany przez Boga, żyjąc na Ziemi jako człowiek, przyjął na siebie całą ludzką niesprawiedliwość i umarł, ale zmartwychwstał, by przebaczać. By stworzyć wspólnotę ludzi, którzy żyją z przebaczania. Chrześcijan jednoczy logika przebaczania. Nie ma mocniejszej wspólnoty i więzi łączących człowieka z człowiekiem, jak to, że potrafimy przebaczać. Wspólnota, układ, przymierze oparte na przebaczeniu, jest nie do zniszczenia. Wszystkie inne są zniszczalne - mówił biskup legnicki.
Następne takie otwarte spotkanie z możliwością zadawania pytań biskupowi odbędzie się w Muzeum Miedzi w Legnicy 23 lutego o godz. 17.