Nowy numer 38/2018 Archiwum

Rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu

Samorząd województwa dolnośląskiego otrzymał pozwolenie na budowę jednej z najnowocześniejszych w Polsce baz sporów zimowych i letnich. - To kamień milowy w rozwoju tego miejsca - mówi Maciej Pawłowski prezes Stowarzyszenia "Bieg Piastów".

Stowarzyszenie to jest tylko jednym z kilku podmiotów, które biorą udział w realizacji przedsięwzięcia. Pozostałe to m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, miasto Szklarska Poręba oraz Polski Związek Narciarski.

Zapowiadana od ponad dwóch lat inwestycja ma obejmować budowę nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Polanie Jakuszyckiej, gdzie obecna infrastruktura aż prosi się o nowy kształt.

Chodzi budowę w tym miejscu m.in. tras do narciarstwa biegowego i uprawiania biathlonu, boisko piłkarskie, bieżnię lekkoatletyczną, rolkostradę, krytą pływalnię, górkę saneczkową oraz trasy rowerowe. O tych zamierzeniach z uniesieniem mówił obecny podczas podpisania aktu erekcyjnego Apoloniusz Tajner, prezes PZN.

- Teraz będzie to najpiękniejszy obiekt tego typu na świecie, a znam je wszystkie, więc wiem, co mówię. Mając taką bazę, możemy robić największe imprezy, od mistrzostw świata juniorów, przez Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy i mistrzostwa dla seniorów po Zimowe Igrzyska Olimpijskie - wyliczał.

W budynkach DCS mają być także ulokowane miejsca noclegowe oraz sale konferencyjne. Specjalny tunel połączy część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. W budynku głównym znajdzie się m.in. muzeum sportów zimowych i centrum odnowy biologicznej z saunami i siłownią. W centrum będzie także wypożyczalnia nart i rowerów oraz stacje serwisowe do smarowania nart.

Podpisanie aktu erekcyjnego poprzedziło podpisanie umowy pomiędzy Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki, spółką nadzorującą inwestycję, oraz konsorcjum dwóch wrocławskich firm - Miastoprojekt Wrocław i ETC Architekci, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu.

Koncepcja budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu powstała w oparciu o obowiązujące przepisy światowych federacji narciarskich i Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU). Dzięki temu za dwa lata (tyle ma potrwać budowa centrum) na Polanie Jakuszyckiej będzie można zorganizować zawody o randze mistrzostw świata. Pierwsza łopata ma zostać wbita w kwietniu. Latem mają ruszyć główne prace budowlane. Centrum ma kosztować ok. 100 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z budżetu państwa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma