Nowy numer 39/2023 Archiwum

Czescy biskupi zachęcają do głosowania

"Poprzyjcie kandydata, który będzie szanował wartości chrześcijańskie" - piszą we wspólnym liście czescy hierarchowie. W najbliższy weekend (12 i 13.01) Czesi będą wybierać prezydenta.

Wybory w Czechach zdominowały debatę publiczną w tym kraju. Swój głos w tej sprawie zabrała także Komisja Episkopatu Czech. Hierarchowie znad Wełtawy wezwali wyborców do rozważnego głosowania.

"Poprzyjcie tego z kandydatów, który będzie szanował wartości chrześcijańskie, prawdę i miłość do drugiej osoby; okaże szacunek życiu ludzkiemu, zapewni stabilność rodzinom oraz ochronę życia ludzkiego na wszystkich jego etapach" - napisali w opublikowanym w internecie liście.

Wśród 9 kandydatów do prezydenckiego fotela dwaj kandydaci zdecydowanie prowadzą w sondażach. To obecnie sprawujący te funkcję Miloš Zeman z Partii Praw Obywateli (popieranej przez prawicową Wolność i Demokrację Bezpośrednią) oraz Jiří Drahoš reprezentujący Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną i Czechosłowacką Partię Ludową, opowiadający się za większą współpracą Czech z UE, ale sprzeciwiający się tzw. kwotom w sprawie uchodźców.

Na dziś w kaplicy św. Wojciecha w Hradcu Králové zaplanowano modlitwę i adorację Najśw. Sakramentu za czeski naród, przyszłego prezydenta republiki oraz pokój na świecie. Modlitwę zorganizowało Diecezjalne Centrum dla Seniorów w Hradcu Králové.

Diecezja legnicka sąsiaduje z czeskimi diecezjami Hradec Králové oraz Litomierzyce. Tradycją jest, że w dniu wspomnienia św. Wawrzyńca (10.08) na Śnieżce odbywają się Msze św. w intencji ludzi gór. Udział w nich biorą także polscy i czescy prezydenci. Do tej pory byli to m. in. Bronisław Komorowski, Vaclav Klaus oraz Miloš Zeman.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast