Nowy numer 44/2020 Archiwum

Obejrzeć (i wybrać) kapłaństwo

Nie wiesz co zrobić w ferie? No to pakuj się i przyjeżdżaj do Wyższego Seminarium Duchownego.

Za dwa tygodnie drzwi do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej staną otworem. 19-21 stycznie, a później 26-28 stycznia odbędą się tam dwie tury rekolekcji powołaniowych dla chłopców. Pierwszy termin jest przeznaczony dla dzieci w wieku 12-15 lat, zaś drugi między 16. a 18. rokiem życia. Część miejsc już jest dawno zajęta, jednak jest jeszcze miejsce i warto się zgłosić chociażby na ostatnią chwilę. Termin ostateczny to 17 stycznia.

Ks. Tomasz Kołodziej, prefekt legnickiego seminarium, mówi, że są dwa powody dla których warto przyjechać na ferie do WSD: - Warto przyjechać na rekolekcje, by doświadczyć spotkania z Jezusem, który realnie jest obecny i działa we wspólnocie, w słowie Bożym, modlitwie i sakramentach. Kto doświadczy spotkania z Jezusem, kto przekona się o Jego miłości i bliskości, kto uzna Go za Pana swego życia, kto będzie się nieustannie z Nim jednoczył i formował się według Jego Ducha, będzie miał w sobie siłę i moc do szczęśliwego życia w świecie, nawet pośród przeciwności, których nikomu z nas nie brakuje – mówi kapłan. - Drugim powodem dla którego warto przyjechać na rekolekcje do seminarium jest pragnienie rozeznania w sobie drogi powołania życiowego, próba odpowiedzi na pytanie: jakie jest moje miejsce w Kościele i świecie. Głęboko wierzymy, że pośród różnych misji i zadań życiowych, Pan nieustannie wybiera tych, których chce, do posługi kapłańskiej w swoim Kościele. To nie człowiek powołuje, ale Pan Bóg. Czas rekolekcji w seminarium jest pomocą w odkryciu tego faktu. Atmosfera, która towarzyszy rekolekcjom daje możliwość wyraźniejszego usłyszenia w sobie głosu Boga wzywającego do kapłaństwa – dodaje.

W centrum tych kilku dni będzie Eucharystia, której przewodniczyć będzie biskup. Wszystkie inne punkty do niej prowadzą. Młodzież ma okazję skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Klerycy przygotowują nabożeństwo adoracji Krzyża i prowadzą modlitwę uwielbienia. Są konferencje, katechezy, spotkania w grupach, wspólne przeżywanie posiłków. Młodzież ma możliwość zapoznania się z miejscem formacji kandydatów do kapłaństwa i poznania niektórych elementów tej formacji.

Podobnie było w zeszłym roku. Wówczas to pytałem uczestników o wrażenia i oto, co usłyszałem: - Podczas rekolekcji największe wrażenie wywarły na mnie adoracje Najświętszego Sakramentu oraz niesamowite skupienie, jakie panuje w murach seminarium. Podobały mi się także prace w grupach, które prowadzili klerycy. Tematem naszej pracy była właśnie modlitwa, a więc to, co u samego początku zmotywowało mnie do uczestniczenia w rekolekcjach seminaryjnych. Mam już w planach, aby przyjechać na kolejne takie rekolekcje - mówi Radek Sapała z parafii pw. św. Jacka w Legnicy.

Zgłoszenia można zgłaszać do ks. Tomasza Kołodzieja prefekta seminarium: ks. prefekt Tomasz Kołodziej: tel. kom.: 693 698 864 bądź x.tkolodziej@interia.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama