Oddziały Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych robią, co mogą, żeby przybywało u nas szlaków turystycznych. I to się udaje!
Park Krajobrazowy Doliny Bobru oraz Rudawski Park Krajobrazowy to domena jeleniogórskiego oddziału Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (DZPK). Drugi w naszej diecezji oddział ma swoją siedzibę w Legnicy. Oba od lat dbają o promocję i odpowiednie utrzymanie parków na swoim terenie.
Oddział w Jeleniej Górze zlecił kilka lat temu wykonanie filmów o walorach Doliny Bobru i obszaru Rudaw Janowickich. Niedawno na swojej stronie internetowej umieściła go gmina Wleń, największy samorządowy właściciel na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
- Staramy się współpracować z DZPK w każdej sferze. Uważamy, że przynosi to obopólne korzyści. Praca wykonywana przez zarząd parków nie idzie na marne, my promujemy walory lokalnej przyrody - mówi Adam Kondratowicz z wydziału promocji UMiG we Wleniu.
Ze współpracy zadowolona jest także Agnieszka Łętkowska, dyrektor jeleniogórskiego oddziału Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
- Chcielibyśmy, aby tak jak Wleń współpracowały z nami wszystkie samorządy. Tak różowo jednak nie jest - śmieje się dyrektorka. A powodów do współpracy jest wiele. Jednym z największych projektów było uruchomienie po trzech latach prac szlaku Borowy Jar z Jeleniej Góry do Siedlęcina.
- Co roku prowadzimy prace związane z infrastrukturą turystyczną na terenie parków, oznakowaniem szlaków czy utrzymaniem miejsc parkingowych. Ubiegły rok był pod tym względem bardzo pracowity, ale ten zapowiada się jeszcze lepiej - mówi dyrektor Łętkowska.
Dzięki staraniom jeleniogórskiego oddziału DZPK turyści mogą już m.in. korzystać z tras po obu stronach Bobru. Co ciekawe, korzystają z niego także pielgrzymi, m. in. ci, którzy podążają z pielgrzymka franciszkańską z Lwówka Sląskiego.
DZPK nadal robi, co może, aby zainteresować współpracą lokalne samorządy. A jest ich sporo, więc i potencjał mają duży. Tylko na terenie parków rudawskiego i doliny Bobru leżą takie gminy jak Mysłakowice, Marciszów, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Kowary, Stara kamienica, Świerzawa czy Lubomierz i Gryfów Śląski.