Nowy numer 42/2020 Archiwum

Sanktuarium będzie jeszcze piękniejsze

Ponad 5 mln zł pozyskała parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu. Pieniądze będą przeznaczone na dalszy remont świątyni. To największa kwota przyznana jednej parafii, nie licząc Krzeszowa.

W Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki odbyła się uroczystość podpisania umowy na przekazanie większości z tych środków przez Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Na kwotę ponad 5 mln zł składają się trzy główne czynniki. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Dolnego Śląska pozyskano 4,9 mln zł. Miasto dało ok. 600 tys. zł. Trzecim o do wielkości kwoty donatorem byli... parafianie. 

Z ich - jak to ujął prezydent Bolesławca Piotr Roman „wdowiego grosza” - uzbierano w sumie ponad 260 tys. zł! Była to część tzw. wkładu własnego, koniecznego do uruchomienia środków z RPO.  Jak informuje ks. dr Andrzej Jarosiewicz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja a jednocześnie kustosz sanktuarium bolesławieckiego, przygotowywanie projektu trwało ponad dwa lata. Ale było warto. 

- Pozyskane środki to dla ratowania naszej świątyni ogromny skok naprzód - komentuje kustosz. Gdybyśmy mieli podzielić zaplanowane prace na kolejne etapy, tak jak dotychczas, wykonanie zaplanowanych prac zajęłoby nam 12 lat. Dzięki tak wielkiej dotacji możemy to zrobić o wiele szybciej - zapewnia. 

Te prace to m. in. odnowienie elewacji, odbudowa odwodnienia, placu przed kościołem, podjazdy dla niepełnosprawnych, osuszenie posadzki w świątyni i montaż nowoczesnej instalacji ppoż. Planuje się także zakup multimedialnych, kilkujęzycznych przewodników po sanktuarium. Wszystko to ma być gotowe w niespełna dwa lata. 

- Ten ogromny zakres prac będzie można wykonać dzięki pozyskanym pieniądzom, ale tych pieniędzy by nie było, gdyby nie praca, zapał i profesjonalizm księdza kustosza – podkreśla Piotr Roman, prezydent Bolesławca. Jak zaznacza, miast co roku przyłącza się do wspomagania remontu świątyni środkami miejskimi na ratowanie zabytków. 

- To fragment najpiękniejszej części naszego miasta. Z 1,5-2 mln zł jakie co roku przekazujemy na rewitalizację zabytków, część trafia do zabytkowych kościołów. Traktujemy te pieniądze jak drożdże. Księdza rolą jest je pomnożyć. I jak widać, udaje się to znakomicie – uważa. 

Systematyczny remont kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja trwa już kilkanaście lat. W latach 2005-2016 wykonano m. in. gruntowny remont wieży oraz przełożenie dachu świątyni i przyległych budynków. Przeprowadzono także renowację barokowego wystroju wnętrza świątyni, odnowienie 23 okien witrażowych, odrestaurowanie wystroju kaplic, odnowienie ław kolatorskich czy zabezpieczenia zabytkowych epitafiów.

Większość prac opatrzona była przymiotnikiem „ratunkowy”. W sumie wydano ponad 3,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z projektów unijnych, dotacji miasta na ratowanie zabytków i datków wiernych.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja to  to najstarszy położony w centrum bolesławieckiej starówki kościół, zbudowany z kamienia, wspominany w dokumentach z 1241 r. Dzisiejsza struktura architektoniczna kościoła pochodzi z lat 1482-1492. W 2012 r. decyzją Stolicy Apostolskiej kościół podniesiono do godności bazyliki mniejszej.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama