GN 42/2019 Archiwum

Zasłużony kapłan

Ks. Czesław Misiewicz - proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Kościelniku, duszpasterz myśliwych i pszczelarzy - został uhonorowany złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Odznaczenie w imieniu ministra wręczył Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, a słowa uznania dla duszpasterskiej i konserwatorskiej pracy ks. Misiewicza skierowali konserwatorzy zabytków z Jeleniej Góry - Wojciech Kapałczyński i Krzysztof Kurek.

- Kościół to nie tylko mury, obrazy, zabytkowe ołtarze i figury - powiedział podczas Mszy św. poprzedzającej uroczystość ks. Czesław Misiewicz. - To przede wszystkim ludzie, którzy w imię Jezusa gromadzą się na Eucharystii. O nich, o ich zbawienie trzeba nam się starać najbardziej. Jednak ważne są też i te miejsca, w których kult Boży jest sprawowany, aby święta liturgia była sprawowana godnie i pięknie - zaznaczył.

Ksiądz Czesław Misiewicz mówił także o swojej wdzięczności dla parafian, bez których wsparcia wiele inicjatyw duszpasterskich i gospodarczych nie udałoby się dokonać. Za aktywne duszpasterstwo dziękował także wójt gminy Lubań Zbigniew Hercuń. Swoją wdzięczność wobec samorządu województwa wyrazili także parafianie - radny Rady Miejskiej w Olszynie Roman Grubizna i sołtys Barbara Kosakowska z Grodnicy.

Ksiądz Misiewicz, diecezjalny duszpasterz pszczelarzy i myśliwych, od lat angażuje się w ochronę dziedzictwa narodowego. Odrestaurowane nastawy ołtarzowe, pochodzące z nieistniejącego już dziś kościoła ewangelickiego w Jałowcu, a w ostatnim czasie także prace konserwatorskie przy średniowiecznym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kościelniku Średnim, pochodzący z I poł. XIII w., to tylko niektóre przykłady jego kapłańskiej troski.

To właśnie przejęcie przez parafię tej późnoromańskiej świątyni, jednej z najstarszych w powiecie lubańskim jest obecnie największym wyzwaniem materialnym i duszpasterskim ks. Czesława Misiewicza. Jednak jak sam mówi - troska o kościół materialny to tak naprawdę tylko jednak strona medalu. Najważniejsze, aby te dzieła związane z odbudową i restauracją zabytkowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama