Nowy numer 46/2019 Archiwum

Bogaci i obrotni

Tylko w tym roku gmina Polkowice zdobyła już ponad 22,5 mln zł z funduszy europejskich. Jeden z najbogatszych samorządów w Polsce to regionalny lider projektów unijnych.

Ostatni sukces Polkowic to zdobycie ponad 9 mln zł na 7 projektów związanych z poprawą życia mieszkańców. O szczegółach tego sukcesu mówili urzędnicy na zwołanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej.

- Za te pieniądze zrobimy m.in. termomodernizację biblioteki, przebudujemy pomieszczenia biurowe w budynku opuszczonym przez starostwo, powiększymy sieć chodników i ścieżek rowerowych w mieście. Flagowym projektem będzie wdrożenie platformy administracji cyfrowej e-Polkowice. W jej ramach powstanie np. sieć informacyjna obejmująca Urząd Gminy i 12 jednostek administracyjnych. Złożą się na nią elektroniczne moduły podatkowe, opłat i księgowości. Kupimy 4 wyspecjalizowane serwery do wirtualizacji, macierze dyskowe, kilkadziesiąt skanerów, 18 czytników, 14 drukarek kodu kreskowego i niezbędne do tego oprogramowanie - wylicza Paweł Rudkowski, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Zewnętrznych.

Ale nie tylko urzędnicy skorzystają na pieniądzach z nowego programu. Planowane jest także wyposażenie polkowickich szkół w nowy sprzęt i materiały dydaktyczne. Będzie to kosztowało 0,5 mln zł i obejmie ok. 200 uczniów. Dla przedszkolaków przewidziano zakup sprzętu do gabinetów terapeutycznych za 66 tys. zł.

Jak wyjaśniają twórcy projektów, które od lat kwalifikują się do realizacji przez unijnych urzędników, receptą na sukces jest profesjonalne przygotowanie i elastyczność w doborze celów. Mimo to i tak nie jest łatwo.

- Jako jednemu z najbogatszych samorządów w Polsce jest nam trudniej zdobywać europejskie pieniądze niż innym. Dlatego aby mieć te fundusze, nasze projekty muszą być najlepsze. Najlepiej napisane, uzasadnione i później wykonane - mówił podczas konferencji Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

W mijającym roku gmina podpisała umowy na realizację kilkunastu programów współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w łącznej kwocie ponad 22,5 mln zł. To prawie 10 proc. budżetu gminy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama