Nowy numer 44/2020 Archiwum

Długo oczekiwana muzyka przejdź do galerii

Po 10 latach budowy od dzisiaj już oficjalnie organy służą Bogu i ludziom.

W sobotę 2 grudnia br. bp Zbigniew Kiernikowski pobłogosławił organy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Na uroczystość przybyło bardzo wielu miłośników pięknej muzyki, również spoza parafii.

Ks. Jan Gacek, proboszcz parafii, wspominał jak ponad 10 lat temu spotkał się na targach w Kielcach z twórcami organów i jak rok po roku instrument powstawał. Aż do tej chwili. - Przeżywaliśmy przez ten czas różne chwile - smutne i radosne. Firma miała różne kłopoty ale, dzięki Bogu, wszystko się dobrze skończyło. Są to organy mechaniczne, z komputerem sterowniczym tzw. zecerem. Organy mechaniczne budowano jeszcze za J. S. Bacha. Mam nadzieję, że będzie to nie tylko wizytówka tego kościoła i parafii, ale i całego miasta - mówił.

Po krótkim nabożeństwie i okolicznościowej homilii ordynariusz diecezji legnickiej pobłogosławił wielki instrument. Po tym historycznym wydarzeniu odbył się koncert. Na inauguracji organów wystąpiła między innymi Legnicka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Benedykta Ksiądzyny, a możliwości instrumentu zaprezentował znakomity organista Marek Fronc.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama