Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tory lepsze niż autostrada

- Dolny Śląsk nie kończy się na Legnicy, a brak stałego połączenia z Berlinem to zbrodnia! - mówił Jerzy Zieliński, sekretarz miasta Bolesławiec, szef Euroregionalnej Grupy Kolejowej Eurex, podczas spotkania dotyczącego dalszego rozwoju sieci kolejowej w regionie.

Na temat dalszego rozwoju sieci kolejowej rozmawiali w Bolesławcu m. in. pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD) z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele, samorządowcy miejscy i powiatowi, przedstawiciele Kolei Dolnośląskich oraz największych pracodawców w regionie.

Jerzy Zieliński podkreślił, że spotkanie było próbą przedyskutowania dalszych zmian w połączeniach kolejowych co do zmieniającego się rynku pracy. Przyznał jednocześnie, że wiele w tym względzie zrobiono.

- W regionie brakuje rąk do pracy. Przedsiębiorcy muszą szukać źródeł fachowej siły roboczej coraz dalej od Bolesławca. Trzeba tak skonfigurować rozkłady jazdy, żeby zapewnić niezbędnym nam pracownikom wygodny, szybki i bezpieczny dojazd do pracy. Jest jeszcze duży potencjał do wykorzystania - postulował sekretarz miasta.

Do tej pory najwięcej w tym kierunku zrobiły należące do samorządu województwa Koleje Dolnośląskie (KD). Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego zgodził się, że potrzeby rosną. Przypomniał jednak, że KD to obecnie największy i najnowocześniejszy przewoźnik kolejowy w województwie.

- Także nam zależy na tym, aby większość ruchu odbywała się transportem publicznym. Cały czas łączymy oczekiwania pracodawców, pracowników, studentów i turystów. Dlatego rośnie liczba pasażerów Kolei Dolnośląskich - powiedział.

Marszałek dodał, że od grudnia rusza zelektryfikowana linia DK z Węglińca do Zgorzelca, a kolejne są w realizacji (m. in. Lwówek Śl. - Lubań). Nawiązując do zarzutu sekretarza Zielińskiego powiedział, że kolejowy rynek niemiecki jest bardzo hermetyczny, ale urząd marszałkowski jest na najlepszej drodze do uruchomienia stałych połączeń z Berlinem i Dreznem.

Cały tekst w najbliższym, 49. numerze "Gościa Legnickiego"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL