Starość bogata, starość biedna

Od 3,24 zł do 12 tys. zł miesięcznie. Tyle wypłaca emerytom legnicki oddział ZUS. Najwyższą emeryturę w województwie wypłaca oddział wrocławski. To ponad 16 tys. zł miesięcznie.

- Najniższe emerytury wypłacane przez Oddział ZUS w Legnicy to zaledwie kilka złotych. Np. 3,24 zł otrzymuje kobieta, która udokumentowała zaledwie kilka miesięcy pracy, które wykonywała na umowy-zlecenia. Na dodatek, nie ma ona ustalonego kapitału początkowego, bo przed 1999 r. nie podlegała ubezpieczeniom, czyli jak przypuszczamy - nie pracowała - mówi Iwona Kowalska, rzeczniczka ZUS we Wrocławiu.

Najwyższe świadczenie wypłacane na terenie naszego oddziału legnickiego to na ponad 12 tys. zł. Na tę wysoką kwotę wpływ miała wysokość odprowadzanych do ZUS składek, oraz 57 lat stażu pracy w sektorze ochrony zdrowia.

Najniższe emerytury wypłacane przez Oddział ZUS we Wrocławiu to zaledwie kilkadziesiąt groszy. Np. 20 groszy otrzymuje mieszkaniec Wrocławia, któremu wysokość świadczenia wyliczono jedynie ze składek zewidencjonowanych na jego koncie od jednej umowy zlecenia zawartej na zaledwie 3 miesiące.

- Pan zaznaczył we wniosku, że nigdy nie pracował zawodowo i nie ma żadnych świadectw pracy. Prawdopodobnie jest to osoba bezdomna, gdyż podaje adres zamieszkania w schronisku dla bezdomnych - informuje I. Kowalska.

Najwyższa wypłacana we Wrocławiu emerytura to ponad 10 tys. zł, wyliczone dla osoby urodzonej w 1936 r. Kwota emerytury została mu naliczona zarówno z kapitału początkowego jak i składek zewidencjonowanych na jego koncie ubezpieczeniowych.

- Pan wykazał także bardzo długi, bowiem ponad 54-letni staż pracy. Co ciekawe pan przez całe swoje życie pracował na kierowniczym stanowisku w jednej firmie - w branży spółdzielczości spożywczej - dodaje rzeczniczka wrocławskiego oddziału ZUS. Podane wysokości to kwoty brutto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..