Nowy numer 42/2019 Archiwum

W was widzę Kompanię Kadrową

Dr Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału IPN był gościem zorganizowanego w Chojnowie Tygodnia Patriotyzmu. Wczoraj spotkał się z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół.

Słowa o młodych następcach kompanii kadrowej Józefa Piłsudskiego padły tuż po wspólnym odśpiewaniu przez uczniów, kadrę szkoły i zaproszonych gości „Pierwszej Kadrowej” - pieśni legionistów Piłsudskiego.

Dr Szubarczyk przyjechał do Chojnowa z prelekcją „Walka o święta sprawę”. Mówił m.in. o postawach Polaków od czasów powstań narodowych do tzw. drugiej konspiracji lat 1945-1956. Spotkanie odbywało się w ramach trwającego od 13 do 18 listopada Tygodnia Patriotyzmu.

Podczas uroczystej akademii w auli Powiatowego Zespołu szkół w Chojnowie gość z Gdańska mówił m.in. o Józefie Wybickim, Romualdzie Traugutcie, ostatnich dowódcach Armii Krajowej czy Danucie Siedzikównie „Ince”.

„Pierwsza Kadrowa” nie była jedyną pieśnią, jaką wspólnie odśpiewano podczas spotkania. Na wyraźną prośbę gościa zabrzmiały także cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wzruszającym momentem było gremialne powtórzenie przez obecnych w auli przysięgi Armii Krajowej. W ten sposób dr Szubarczyk wypełnia zobowiązanie, jakie powziął na prośbę Marii Fieldorf-Czarskiej, córki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. - Maria pragnęła, aby młodzież powtarzała te słowa sprzed lat, aby w ten sposób nawiązała duchowy kontakt z generałem, z jego żołnierzami. Z ludźmi, którzy, mówiąc słowami legionowej piosenki, rzucili swój życia los na stos - wyjaśniał prelegent.

W akademii wzięli udział członkowie nowo zawiązanej chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego. Tworzy ją kilkunastu chłopców i kilka dziewcząt, którzy przez wiele miesięcy adaptowali na swoją siedzibę pomieszczenia w piwnicach szkoły.

Po akademii uroczyście przecięto wstęgę i po raz pierwszy zaprezentowano gościom siedzibę chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego. Pomieszczenia poświęcił ks. Łukasz Świerniak, wikary w chojnowskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także kapelan Związku Strzeleckiego w Chojnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL