Nowy numer 42/2019 Archiwum

Rozwój to ich specjalność

Diecezja. Polkowice, Szklarska Poręba i Karpacz znalazły się w ścisłej czołówce najlepiej rozwijających się miast w Polsce - wynika z 15. Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Karpacz wygrał w kategorii gmin miejskich a Polkowice tryumfowały w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Karpacz zwyciężył także w rankingu samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość, a Szklarska Poręba była w tej konkurencji trzecia. 

Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, został opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brano m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1000 mieszkańców, ilość podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców czy też odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. 

- Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To zasługa fantastycznych samorządów. Pozyskiwanie inwestorów, tworzenie miejsc pracy, troska o inne obszary rozwijać gminy w sposób zrównoważony. To wielka wartość - twierdzi profesor Eugeniusz Sobczak, twórca rankingu.

Ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Przeprowadza co roku Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej i fundacja godła „Teraz Polska”, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL