GN 42/2019 Archiwum

Dzwony dzwonią, Czerniec się cieszy

Jedna z trzech zabytkowych dzwonnic zachowanych do dziś na terenie Gminy Lubin i jedna z pięciu w diecezji legnickiej - prawdziwa perła architektury sakralnej z końca XVIII w. - odzyskała dawną świetność.

Dzięki współpracy gminy Lubin, parafii pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków zabytek, który wymagał natychmiastowej pomocy, udało się zachować dla przyszłych pokoleń.

-  Szanse, że przetrwałaby ostatnie dwie wichury były niewielkie. To był ostatni moment na rozpoczęcie remontu i uratowanie dzwonnicy, symbolu naszej miejscowości - mówili mieszkańcy podczas oficjalnego otwarcia odrestaurowanego zabytku.

Inicjatorem rozpoczęcia prac restauratorskich był ks. Tadeusz Żurek, proboszcz parafii w Siedlcach, do której należy kościół filialny w Czerńcu, oraz mieszkańcy tej miejscowości.

- Bez tak wielkiej pomocy finansowej samorządu uratowanie naszej dzwonnicy byłoby niemożliwe - mówił kapłan podczas uroczystości poświęcenia zabytku.

Wydarzenie to miało wyjątkowy wymiar i całą pewnością na długo zapisze w pamięci licznie zgromadzonych mieszkańców Czerńca i okolicznych miejscowości. Uroczystość poświęcenia odrestaurowanej kaplicy rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Waldemar Ćwikliński, dziekan Dekanatu Lubin Zachód, a koncelebrował ks. Tadeusz Żurek, wicedziekan. On też wygłosił homilię do wiernych. Podkreślał w nim potrzebę dbałości o obiekty kultu religijnego.

- To wyraz miłości, przywiązania do Pana Boga, a także sposób wyrażenia wdzięczności za Jego opiekę nad nami i przyszłymi pokoleniami podczas naszej ziemskiej pielgrzymki. To także gwarancja, że tutaj,  w tym konkretnym miejscu, będziemy zawsze mogli liczyć na Jego pomoc i wsparcie - mówił ks. Żurek.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama