Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Walczą z wykluczeniem społecznym

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy rozstrzygnął konkurs skierowany na wsparcie projektów integracji społeczno-zawodowej. Zwycięski projekt zgłosiły m.in. fundacje z Polkowic, Jeleniej Góry i Legnicy.

W poniedziałek, 30 października, wszyscy beneficjenci podpisali symbolicznie umowy w Inkubatorze Przedsiębiorczości Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu. W najnowszym konkursie DWUP dofinansowanie uzyskało 19 wniosków. W ramach Legnicko–Głogowskiego Obszaru Interwencji środki trafią także do Fundacji "Raduga" z Legnicy, a w Zachodnim Obszarze Interwencji Fundacji „Optimo Modo" z Jeleniej Góry.

W sumie wszystkie projekty warte są ponad 22 mln zł i pomogą 1,3 tys. Dolnoślązakom znajdującym się w trudnej sytuacji. - Projekty dedykowane do osób zagrożonych ubóstwem to działania bardzo odpowiedzialne - zwraca uwagę mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Wykluczenie społeczne to wciąż obszar, który wymaga interwencji, dlatego angażujemy na Dolnym Śląsku spore fundusze na ten cel – w sumie prawie 344 mln zł unijnego wsparcia. W najnowszych projektach wprowadzamy specjalistyczne poradnictwo, które ma pomóc nie tylko osobom zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, ale także ich rodzinom i najbliższemu otoczeniu. Wsparciem objętych zostanie ponad 1.300 osób w trudnym życiowo położeniu - dodaje. Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaznacza jednak, że zadanie to nie będzie łatwe.

- Trudno jest realizować działania w obszarze, który obejmuje konkurs. Musimy pamiętać, że pomagamy ludziom dotkniętym ubóstwem lub ocierającym się o wykluczenie społeczne. Ważna jest tutaj duża odpowiedzialność i wrażliwość społeczna. Co więcej w wielu przypadkach mamy do czynienia z barierą, ponieważ o ubóstwie nie mówi się głośno i bardzo często osoby potrzebujące są w izolacji - mówi.

Działania realizowane dzięki przyznanym funduszom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, przeprowadzone będą przede wszystkim na rzecz integracji społeczno-zawodowej z elementami usług specjalistycznego poradnictwa dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Ważnym elementem tych działań będzie również wsparcie otoczenia uczestników, czyli np. ich rodzin w celu poprawy ich sytuacji społeczno-zawodowej. Dobrą praktyką jest wzmacnianie efektów pracy poprzez tworzenie domów środowiskowych. Szczególną uwagę, w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, przykładać się będzie do wsparcia rodziny.

Ze środków RPO mogą być również finansowane remonty, adaptacje budynków czy zakup niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia szkoleń. W ramach projektów powstaną także nowe miejsca reintegracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy