Nowy numer 44/2020 Archiwum

Korowody, marsze, noce...

Co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych w wielu miastach naszej diecezji na ulicach pojawiają się postaci znane ze średniowiecznych hagiografii i kościelnych obrazów. To odpowiedź katolików na pogański Halloween.

Korowody i marsze świętych odbywają się co roku m.in. w Lubinie, Krzeszowie i Złotoryi. Za każdym razem organizatorzy zachęcają do dołączenia się do tego wydarzenia i przyjście przebranym za jednego ze świętych katolickich.

Marsz Wszystkich Świętych przeszedł wczoraj (29.10.) ulicami Złotoryi. Do wspólnej manifestacji wiary przyłączyli się tam wierni wszystkich trzech parafii - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Jadwigi i św. Józefa Robotnika.

W Lubinie zbiórkę zaplanowano do Korowodu Świętych zaplanowano na 16.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy galerii handlowej). Organizatorzy zachęcają, aby przynieść ze sobą dowolny instrument. W programie lubińskiego, czwartego już Korowodu Świętych, znalazły się m.in. różaniec ze świętymi, konkurs na najlepsze przebranie (z nagrodami!) oraz kończący wszystko Bal Wszystkich Świętych.

Do Krzeszowa zapraszają organizatorzy 4. Nocy Wszystkich Świętych. "Za oceanem króluje kult śmierci w postaci Halloween. Słowianie łączyli się ze zmarłymi przez Dziady, a dla chrześcijan jest to dzień radosny – wspomnienie naszych orędowników, którzy już nie oglądają Boga »jakby w zwierciadle, niejasno« lecz oglądają Go twarzą w twarz" (1 Kor 13, 12), czytamy na stronie internetowej krzeszowskiego opactwa.

W środę (31.10.) w Sali Rycerskiej tamtejszego klasztoru sióstr benedyktynek pojawią się dzieci przebrane za świętych, aby wziąć udział w Balu Wszystkich Świętych. Przewidziana jest także gra terenowa dla dzieci i młodzieży. O 17.30 w bazylice krzeszowskiej rozpocznie się modlitwa różańcowa a po niej Eucharystia wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. O godz. 19 zaplanowano procesję z relikwiami świętych do Mauzoleum Piastów Śląskich.

Potem, aż do północy, będzie okazja do indywidualnej modlitwy i kontemplacji przy wystawionych relikwiach. Noc Wszystkich Świętych zakończy Eucharystia przy ołtarzu Wszystkich Świętych krzeszowskiego Mauzoleum Piastów Śląskich. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama