Nowy numer 08/2024 Archiwum

Dzień Kukurydzy w Żabicach

Długo pomijana w pieśniach i ludzkiej pamięci, zbywana lekceważącym machnięciem ręki, zmuszana kłaniać się żytu i jęczmieniowi, kukurydza powoli, ale systematycznie zdobywa pola naszego kraju.

W Polsce kukurydza należy do pięciu najczęściej uprawionych zbóż. Na świecie wiedzie prym w rankingach zasiewów, wyprzedzając m. in. ryż, pszenicę i jęczmień. Kukurydzę upodobali sobie także mieszkańcy niewielkich Żabic k. Chocianowa. Od 14 lat organizowany jest tam Dzień Kukurydzy. 

 

Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest lokalne, prywatne przedsiębiorstwo rolnicze Osadkowski-Cebulski. Od wielu lat zajmuje się ono m. in. sprzedażą plantatorom kukurydzy maszyn rolniczych, nawozów, środków ochrony roślin i nasion. Prowadzi także skup płodów rolnych. 

 

Choć cała impreza ma charakter lokalny, to co roku odwiedza ją rzesza rolników i osób interesujących się agrokulturą. Na polach pod Żabicami spotkali się m. in. regionalni przedstawiciele firm hodowlano-nasiennych, instytucji rolniczych, farmerzy poszukujący nowości oraz młodzież szkolna. 

 

Nic dziwnego. To jedno z niewielu miejsc w diecezji, gdzie prezentowane są rosnące jeszcze w łanie odmiany kukurydzy i gdzie porozmawiać mogą ze sobą producenci maszyn, nawozów i środków ochrony roślin. Zasadniczą część imprezy stanowi zawsze pokaz i omówienie właściwości mieszańców kukurydzy w łanie na specjalnych poletkach produkcyjnych.

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się zawsze pokaz maszyn w czasie ich pracy na polu. Prezentowany jest cały cykl uprawy roli pod kukurydzę - od siewu po zbiór i mulczowanie ścierniska, po którym nastąpi już orka zimowa. Swoje punkty informacyjne zainstalowało kilka instytucji, m. in. Placówka Terenowa KRUS w Polkowicach.

 

Ciekawostką jest to, że kilka lat temu Józef Inorowicz z Dolnośląskiego Związku dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, skomponował dla Dni Kukurydzy w Żabicach specjalny hymn. Pięć lat temu „Hymn Kukurydzy” wykonał Chór Kameralny Filharmonii Opolskiej. Hymn został oficjalnie przyjęty przez Polski Związek Producentów Kukurydzy i jest wykonywany na tego rodzaju imprezach w całej Polsce. (...)

 

Więcej w najbliższym wydaniu "Gościa Legnickiego"

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy