- Spór cywilizacyjny i antropologiczny, przed którym dzisiaj stajemy, to odpowiedź na pytanie, czy człowiek jest tylko produktem technologii, czy jest dziełem stwórczym Boga - mówił w Legnicy ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Na zakończenie Tygodnia Papieskiego w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej odbyła się tradycyjna sesja naukowa Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. Na początku Jan Zimroz, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej, podkreślał, jak ważne jest zachowanie i popularyzowanie nauczania papieża Polaka:
- My, pokolenie dorosłych Polaków, otrzymaliśmy niezwykły dar możliwości bezpośredniego spotkania św. Jana Pawła II i słuchania jego mądrej nauki. To zobowiązuje nas do przekazywania jej dalej. Nasze sesje naukowe to hołd św. Janowi Pawłowi II poprzez upowszechnianie. Są one potrzebą ukazania naszej miłości do niego. On to przecież powołał do istnienia Akcję Katolicką w Polsce. Ostatnio uchwałą Rady Krajowej AK podjęto decyzję, by już niedługo w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie miało miejsce przyjęcie Jana Pawła II jako patrona AK w Polsce - mówił prezes. - Człowiek i Biblia znajdowały się zawsze w centrum nauczania Jana Pawła II. Z pewnością dzisiaj, rozważając miejsce człowieka w świecie, będziemy nawiązywać do myśli papieża Polaka. Niech nam towarzyszy radosne poczucie jego obecności wśród nas - zakończył Jan Zimroz.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz z wykładem "Antropologiczne podstawy dialogu międzyreligijnego", ks. prof. PWT dr hab. Bogusław Drożdż ("Od zrozumienia do spełnienia w świetle nauczania Jana Pawła II"), ks. prof. PWT dr hab. Jan Klinkowski ("Człowiek biblijny w spotkaniu ze współczesnym psychologiem – teoria relacji").
Jak pierwszy wystąpił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z prelekcją pt. "Człowiek – reprodukcją czy stworzeniem?". Kapłan wychodząc od opisów stworzenia człowieka, poprzez przykłady literatury światowej, aż po dywagacje o współczesnej technologii, zadaje pytanie, gdzie się kończy stworzenie Boga a zaczyna zwykła technika reprodukcyjna.
- W Piśmie Świętym od początku mamy nakreśloną bardzo wyrazistą prawdę odnośnie do stworzenia nas przez Boga. Człowiek jest odbiciem Boga samego. Jednocześnie w tym samym kontekście pojawia się grzech pierworodny. On został wyrażony w sugestii i pragnieniu szatana: "Będziecie jak Bóg". Człowiek, będąc odbiciem Boga, nagle chce być nim samym.
Interesująca jest w kulturze europejskiej dążność człowieka do bycia bogiem. W średniowieczu pojawiła się legenda o karzełku, który może zostać stworzony za pomocą magii. Większy rezonans zdobył mit o Golemie stworzonym z mułu i gliny. Nie mógł on mówić, myśleć i płodzić potomstwa. Był jednak silny i bronił Żydów z getta praskiego. Jednak raz wpadł w szał i trzeba było go zniszczyć. Na przełomie XVIII i XIX wieku powstało arcydzieło "Faust" Goethego. Wagner tworzy w nim sztucznego człowieka. Ten powstający w próbówce człowiek rozrasta się i rozbija naczynie.