- W niezobowiązującej atmosferze domowego jedzenia i świec młodzież mówiliśmy o programie spotkań na ten rok - informuje ks. Robert Bielawski. A przedstawia się on bardzo interesująco.
Duszpasterstwo Akademickie „Ikona” skupia głównie studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Nieformalne spotkania tej grupy zaczęły się już wiosną, ale – jak wyjaśnia ks. Bielawski – na oficjalny start trzeba było zaczekać do jesieni.
- Pojawił się nowy duszpasterz, rozpoczął się rok akademicki, pojawia się okazja do rozpoczęcia regularnych spotkań - mówi z uśmiechem. Na spotkaniu mówiono m. in. o terminach spotkań „Ikony”. Nadal będą się one odbywać w czwartki. Nadal będą miały ustalony charakter i tematykę, ułożone w cykl formacyjny.
- Każdy czwartek poświęcimy innemu tematowi. W kolejności będą to: „Słowomania”, „Kochaj albo rzuć”, „Piekarnia” oraz „Ale bajer”. Pierwsze czwartki miesiąca poświęcimy rozmowom o tym, co się stało, kiedy zostaliśmy ochrzczeni? Co się zmieniło, a co nie? Większość tych spotkań poprowadzę sam. Na niektóre postaramy się zaprosić biskupa legnickiego - informuje kapłan.
„Kochaj albo rzuć poświęcone” będzie relacjom pomiędzy mężczyzną i kobietą. Ich związkowi, narzeczeństwie, małżeństwie. „Piekarnia” będzie miała za zadanie wzbudzić w uczestnikach „świeże tematy i smaczne dyskusje”, i dawać odpowiedzi na najbardziej aktualne wydarzenia w Kościele. To studenci wybiorą temat spotkania. Na „Ale bajer” przyjdą do „Ikony” zaproszeni goście.
- Chcemy, aby podejmowali takie tematy, że studenci stwierdzą z uznaniem: ale bajer! – śmieje się ks. Robert. Są już zaplanowane spotkania z księżmi, zakonnicami i świeckimi. Znane są tematy kilku wystąpień. Np. „Dlaczego nie kręci mnie reinkarnacja” czy „Nudne życie zakonnicy. Czyli nie tak, jak myślisz” oraz „Po co religia w szkole?”.
- Chodzi nam o taki dobór prelegentów i tematów, żeby nie były to spotkania łatwe dla referujących. Chciałbym, aby wzbudzały żywą dyskusje - mówi ks. Bielawski. Duszpasterz podkreśla, że spotkania będą otwarte także dla tych, którzy nie są we wspólnocie Kościoła. Dla nich ciekawy może okazać się wspólny wypad w góry czy rekolekcje „Na dobry początek”, zaplanowane na koniec października. Zakończy je drugie młodzieżowe uwielbienie w katedrze.