Kilkanaście tysięcy mieszkańców naszej diecezji modliło się Różańcem w przygranicznych miejscowościach. Trzy tysiące w Krzeszowie. Kolejne - w poszczególnych parafiach. Dołączyliśmy do wspólnej modlitwy ponad miliona Polaków.
Szliśmy, modląc się i okazując wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania Różańca. Szliśmy przepraszać i wynagradzać za wszelkie bluźnierstwa i zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Szliśmy błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata.
Na modlitewnym szlaku, zarejestrowanym na stronie organizatorów Różańca do Granic, znalazły się m.in. Osiek Łużycki, Bogatynia, Bogatynia, Zawidów, Pieńsk, Zgorzelec, Kowary, Lubawka, Działoszyn, Leśna, Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba, Karpacz i Chełmsko Śląskie.
Cała granica na odcinku łączącym naszą diecezję z diecezjami czeskimi i niemieckimi wypełniła się "Zdrowaś, Maryjo" . Na Śnieżce, w lasach Karkonoskiego Parku Narodowego i na polsko-czesko-niemieckim trójstyku. Nad Odrą, Nysą Łużycką, Bobrem i Nysą Szaloną.
Wielkie rzesze wiernych modliły się w Krzeszowie, gdzie tego dnia trwała Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i gdzie Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Ordynariusz legnicki w homilii nawiązał do symboliki różańca.
- Różaniec, to - takiego możemy użyć porównania - jakby wiązanie naszego życia z tajemnicą Jezusa Chrystusa przez Maryję. Wiązanie poszczególnych epizodów, wydarzeń. Poszczególnych kryzysów naszego życia z tą tajemnicą. Z pełną ufnością, że jest wyjście. Że Jezus Chrystus jest - mówił w Krzeszowie bp Zbigniew Kiernikowski.
W całej Polsce w ramach inicjatywy Różaniec do Granic modlono się w ponad trzystu kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji. Zaplanowano ją na 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją.
Organizatorem akcji była fundacja "Solo Dios Basta". Wydarzenie to było odpowiedzią na prośbę Matki Bożej o codzienne odmawianie Różańca, którą Maryja wyraziła 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie.