Nowy numer 42/2019 Archiwum

Krajobraz po Ksawerym

Dwie osoby ranne w Bolesławcu i dwie Brunowie k. Chocianowa po tym, jak drzewo przygniotło jadące samochody. Poszkodowani to kierowcy i pasażerowie obu aut.

Na terenie diecezji legnickiej bez prądu było prawie 17 tys. gospodarstw domowych.  Pogotowie energetyczne przywracało napięcie przez całą noc. Do godz. 24.00 teraz pożarna wyjeżdżała do usuwania skutków orkanu 133 razy.

Były utrudnienia w kursowaniu pociągów i komunikacji miejskiej. Na szczęście wiatr już powoli słabnie, ale nad Dolnym Śląskiem wiał tej nocy z maksymalną prędkością 103 km/h.

To wystarczyło, żeby wyrywać drzewa z korzeniami i uszkadzać dachy budynków.  Na ciągnącej się od Jawora do Polkowic budowie drogi S3 wiatr przesuwał ruchome przegrody na jezdni, wywracał oznakowania i unosił lżejsze elementy konstrukcji.

W wielu miejscowościach uszkodzone są budynki po uderzeniach złamanych konarów i słupów trakcji elektrycznej. Służby miejskie do tej pory usuwają gałęzie i drzewa z dróg i chodników na terenie całej diecezji.

Orkan Ksawery dotarł na Dolny Śląsk zgodnie z zapowiedziami meteorologów, wczoraj (05.10) wczesnym wieczorem.

Orkany to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s. Jest to siła wiatru oznaczonego w skali Beauforta jako huragan. Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją.

W Polsce występują rokrocznie od 2004 r., najczęściej jesienią i wczesną zimą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL