Nowy numer 42/2019 Archiwum

Emeryci szturmują ZUS

Od 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku do placówek ZUS wpłynęło w tym czasie ponad 20 tys. wniosków.

- Po szturmie na ZUS w pierwszych dniach września teraz codziennie jest składanych coraz mniej wniosków - informuje Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dzisiaj średni czas oczekiwania w kolejce to zaledwie cztery minuty. Większość wniosków, ok. 60 proc., składają kobiety - dodaje rzeczniczka.

Podobna sytuacja jest we wszystkich Biurach terenowych ZUS na terenie diecezji legnickiej. W Lubinie, Zgorzelcu czy Jeleniej Górze większość wniosków składają kobiety. Wnioski o przejście na emeryturę zgodnie z ustawa obowiązująca od 1 października to w niektórych miejscach 80 proc. wszystkich składanych wniosków.

Np. w Legnicy o szybszą emeryturę wnioskowało we wrześniu 1043 osób na 1271 wszystkich złożonych wniosków. We Lwówku Śląskim 377 na 418, Polkowicach 193 na 235. W innych miastach podobnie: Bolesławiec 157 (221), Jawor 119 (160), Lubin 501 (708), Złotoryja 368 (443).

Jak informuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, w trzecim kwartale tego roku do ZUS na Dolnym Śląsku może wpłynąć dodatkowo kolejnych 28 tys. wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października został przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn jest to 65 lat, dla kobiet 60.

- Według szacunków zakładu, w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób osiągnie wiek emerytalny - informuje rzeczniczka. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL