Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dopinguj historię!

– Istnieje stereotyp, że to grupa, która nie jest zbyt zainteresowana zdobywaniem wiedzy. Widać, że to krzywdząca opinia – mówi dr Ireneusz Wojewódzki o kibicach piłkarskich.

Oprawy kibiców na meczach piłkarskich są w Polsce zjawiskiem. Nie chodzi o wielkość, ilość czy zaangażowanie polityczne. Takie i podobne są też na zachodnioeuropejskich stadionach. Wyróżnikiem jest ich zaangażowanie historyczne. Dobrym przykładem jest rozgłos i kontrowersje, jakie w mediach zdobył transparent kibiców Legii Warszawa, którzy przypomnieli, że niemieccy żołnierze, tłumiąc powstanie warszawskie, zamordowali 160 tys. ludzi, w tym dzieci.

Słabość do historii mają kibice prawie wszystkich klubów w Polsce. Kibice zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków” poszli o krok dalej niż tylko tworzenie transparentów czy wykrzykiwanie podniosłych haseł. Wpadli na pomysł, by edukować historycznie siebie i lubinian. –

Inicjatywa wyszła od młodych ludzi, kibiców. Chcieli poszerzyć swoją wiedzę historyczną o to, czego brakowało im na lekcjach historii w szkole. Chcieli dowiedzieć się więcej na temat przeszłości w jakiś nieszablonowy sposób. Takie są właśnie wykłady, które proponujemy. Mam nadzieję, że spełnią swoją rolę – mówi Paweł Kijewski, lider Zagłębia Fanatyków.

Ich partnerem po stronie miasta zostało Muzeum Historyczne. – Do tej pory nie mieliśmy zbyt wielu podobnych sytuacji, w których stowarzyszenie przychodzi i chce organizować cykliczne wykłady o historii. Tutaj propozycja wyszła od kibiców – mówi szef placówki Marek Zawadka. – Ile osób będzie przychodziło na wykłady? Będę się cieszył z każdej ilości słuchaczy. To jest bardzo trudna sprawa, bo nawet w Zielonej Górze, skąd przyjechał nasz dzisiejszy prelegent, mają od kilku lat stałą formułę podobnych wykładów i przychodzi na nie po kilkanaście osób. Teraz zaczynamy w Lubinie. Trzeba próbować.

Na wrześniowy czwartkowy wykład został zaproszony dr Ireneusz Wojewódzki z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który mówił o 17 września 1939 roku („Od agresji do okupacji. Działania Sowieckie wobec Polski i Polaków w latach 1939–1945”). – Kiedy otrzymałem zaproszenie do Lubina i dowiedziałem się, że zapraszają kibice piłkarscy, byłem zaskoczony. Istnieje stereotyp, że to grupa, która nie jest zbyt zainteresowana zdobywaniem wiedzy. Widać, że to krzywdząca opinia. Cieszę się, że jest ktoś, kto chce słuchać o historii Polski. Warto wiedzieć więcej, bo przecież chociażby to, co wydarzyło się w okresie, o którym opowiadam, rzutuje do dzisiaj na nasze życie – mówi naukowiec.

Kolejne spotkanie historyczne z cyklu „Oblicza historii” już 26 października o godz. 19 w Ratuszu. Tematem będzie 100. rocznica rewolucji październikowej w Rosji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama