Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tu nikt Mu nie śpiewa

Kilkadziesiąt osób głuchych i niedosłyszących wzięło udział we Mszy św. celebrowanej w języku migowym przez ks. Dariusza Markowicza.

Liturgia odprawiana w niemal zupełnej ciszy, bez śpiewu wiernych i dźwięku organów to z pewnością niezbyt częste doświadczenie dla większości wiernych. Eucharystie dla osób głuchych i niedosłyszących organizowane są w Jeleniej Górze od wielu lat. Najpierw w parafii św. Anny, teraz u św. Wojciecha.

– Te spotkania z „migającym” kapłanem są nam bardzo potrzebne. Chcielibyśmy więcej takich Mszy świętych - mówi Irena Strojna, osoba głucha z Cieplic, obecna na Eucharystii. Na niedzielne msze przychodzi tu kilkadziesiąt osób. Głównie to wierni w dojrzałym wieku i starsi. To osoby w większości skupione wokół jeleniogórskiego klubu Polskiego Związku Głuchych. Pomocą przy zorganizowanych dla tych osób Mszach św. służą m.in. Barbara Łuczycka i Alina Borkowska, tłumaczki j. migowego. – Translacja liturgiczna jest bardzo trudna. Nie obejmuje wszystkich okresleń, część trzeba upraszczać. Stale trwają prace, aby temu sprostać – mówi Alina Borkowska, która tłumaczyła niedzielną Mszę św. – Cieszę się, że mogę odprawiać te Eucharystie. Martwi mnie tylko, że nie ma na nich ludzi młodych. Przecież wśród nich także są głusi – mówi ks. Markowicz. Na terenie naszej diecezji językiem migowym w liturgii posługują się m.in. ks. Bronisław Kryłowski (diecezjalny duszpasterz głuchych), ks. Dariusz Markowicz i ks. Jerzy Jastrzębski. Od kilku lat języka migowego uczą się także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Najbliższą Mszę św. dla osób głuchych i głuchoniemych w kościele św. Wojciecha zaplanowano 8 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama